امضای قرارداد فاز سوم توسعه میدان نفتی دارخوین

قرار داد فاز سوم توسعه میدان نفتی دارخوین به ارزش یك میلیارد و 600 میلیون دلار عصر دوشنبه میان شركت ملی نفت ایران و كنسرسیومی متشكل از پیمانكاران ایرانی به امضا رسید.

در مراسم امضا این قرارداد، كه با حضور رستم قاسمی وزیر نفت كشور برگزار شد، مدیران عامل شركت ملی نفت ایران و شركت مهندسی وتوسعه نفت (متن) و نیز مدیر عامل بانك سپه نیز حضور داشتند.
این قرارداد بصورت بیع متقابل است و تامین مالی آن بر عهده بانك سپه بوده و كنسرسیومی متشكل از شركت مدیریت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانك سپه، شركت ایتوك ایران، شركت توسعه توان انرژی پویا و شركت پتروامید آسیا در اجرای آن سهیم هستند.
احمد قلعه بانی مدیر عامل شركت ملی نفت ایران در سخنان كوتاهی ضمن ابراز خرسندی از امضا این قرارداد ابراز امیدواری كرد قرارداد یادشده به موقع اجرایی شده و به ثمر نشیند.
پیش از این فازهای اول و دوم توسعه میدان نفتی دارخوین توسط شركت ایتالیایی 'انی' اجرا شده بود كه با اجرای ‌آن بیش از 160 هزار بشكه نفت در روز تولید می شود.
فاز سوم توسعه میدان نفتی دارخوین نیز با هدف دستیابی به تولید روزانه 71 هزار بشكه نفت از لایه‌های فهلیان، ایلام و سروك در مدت 66 ماه اجرا و به بهره برداری می رسد.
بهره برداری از فاز سوم توسعه این میدان نفتی تاثیر بسزایی در حفظ رتبه و جایگاه ایران در سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) دارد .
یادآور می شود كه میدان دارخوین با دارا بودن ظرفیت پنج میلیارد بشكه و ظرفیت قابل استحصال 1.27 تا 1.3 میلیارد بشكه نفت خام، در 30 كیلومتری شمال خرمشهر و 100 كیلومتری جنوب اهواز واقع شده است.
با توسعه میدان نفتی دارخوین ضمن ایجاد اشتغال پایدار و بهره برداری از ذخایر مهم هیدروكربنی كشور، توان تولید در منطقه غرب كارون به میزان چشمگیری ارتقا خواهد یافت و این منطقه به یكی از كانون‌های پراهمیت تولید نفت در كشور تبدیل خواهد شد.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA