ضابطه مندسازی استفاده از صفات برتر و عالی در مطبوعات

مدیركل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضوابط استفاده از صفات تفضیلی یا عالی در تبلیغ مطبوعات را اعلام كرد.

به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی،پدرام پاك آیین گفت: مطبوعات برای استفاده از هرگونه صفات تفضیلی یا عالی كه در معرفی یا تبلیغ خود مورد استفاده قرار می دهند، مراتب را به تایید اداره كل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برسانند.
وی افزود: توصیه جدی ما این است كه برای حفظ حقوق عمومی و حریم مطبوعات كشور، استفاده از عبارات و قیودی كه به طور صریح یا ضمنی، برتر یا برترین بودن یك نشریه را در یكی از زمینه های شمارگان، قدمت، تعداد صفحات، اولین بودن در یك جنبه خاص و یا موارد مشابه القا می كند، پیش از انتشار به تایید این اداره كل برسد.
پاك آیین گفت: به موجب مقررات تبلیغاتی كشور، آگهی های تبلیغاتی نباید خدمات یا كالاهای دیگران را بی ارزش یا فاقد اعتبار جلوه دهد، همچنین در آگهی های تبلیغاتی نباید ادعاهای غیر قابل اثبات گنجانده شود.
وی افزود: بر اساس رایزنی های صورت گرفته با اعضای هیات نظارت بر مطبوعات و با استناد به ماده شش قانون مطبوعات كه انتشار مطالب خلاف واقع را ممنوع دانسته است، لازم است مطبوعات نیز در معرفی یا تبلیغ خود از استفاده از صفات مطلق و عبارات اغراق آمیز خودداری كرده و خود را فراتر از واقعیت یا با عباراتی آمیخته به اغراق معرفی نكنند.
وی با اشاره به اینكه سوابق، شاخص ها و ویژگی های هر یك از نشریات كشور در اداره كل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی بطور مدون موجود است، افزود: هماهنگی مطبوعات در زمینه استفاده از صفات تفضیلی یا عالی با این اداره كل موجب می شود، رژیمی یكسان و واقعی بر این گونه اوصاف و تبلیغات حاكم شده و از رواج ادعاهای غیر قابل اثبات و اغراق آمیز درباره مطبوعات كشور اجتناب شود.
پاك آیین درباره چگونگی استفاده از صفات تفضیلی و عالی افزود: فرقی نمی كند كه این صفات بر روی جلد یا در متن نشریه به كار رود و یا در قالب آگهی تبلیغاتی عرضه شود، بلكه در هر صورت باید با واقعیت انطباق داشته باشد و مرجع تشخیص این انطباق نیز اداره كل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی است.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA