لزوم روشن سازی وضعیت مشمولان 1340 تا 1372

سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی با اعلام اینكه متولدین 1340 تا 1372 در شمول مقررات خدمت وظیفه عمومی قرار دارند، تاكید كرد این افراد باید وضعیت مشمولیت خود را روشن كنند.

سازمان وظیفه عمومی با اعلام این خبر افزود: برابر ماده 2 و ماده 4 قانون خدمت وظیفه عمومی، هر فرد ذكور ایرانی از 18 سالگی تمام، مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی شده و در 50 سالگی نیز از شمول این مقررات خارج می‌شود.
سازمان وظیفه عمومی در ادامه افزود: بنابراین در حال حاضر افراد متولد 1340 تا 1372 در شمول مقررات خدمت وظیفه عمومی بوده و باید به وضعیت مشمولیت آنان رسیدگی شود.
سازمان وظیفه عمومی افزود: برابر ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی، انجام برخی امور در مورد مشمولین وظیفه عمومی، مستلزم ارایه مدرك دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان است.
وی اضافه كرد ‌مواردی مانند شركت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه، دریافت هرگونه وام، تحویل اصل گواهینامه‌های تحصیلی، صدور پروانه كسب و اجازه اشتغال مستلزم ارایه مدرك دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت افراد خواهد بود.
این سازمان همچنین تاكید كرد ثبت هرگونه نقل و انتقال غیر قهری اموال در دفاتر اسناد رسمی و استخدام در سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌ها نیز ازجمله امور موضوع ماده 10 قانون مورد اشاره است كه انجام آن مستلزم ارایه مدرك دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت افراد خواهد بود.
برابر اعلام این سازمان، مداركی مانند كارت پایان خدمت، كارت معافیت دایم، كارت معافیت موقت در مدت اعتبار آن، گواهی اشتغال به تحصیل در مدت اعتبار آن و گواهی صادره از نیروهای مسلح مبنی بر اشتغال به خدمت دوره ضرورت، از جمله مداركی است كه بیانگر رسیدگی به وضع مشمولیت افراد خواهد بود.
بنابه گزارش سازمان وظیفه عمومی، گواهی‌های صادره از نیروهای مسلح مبنی بر استخدام كاركنان، گواهی اشتغال به خدمت مربوط به افراد متعهد به خدمت در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و برگ آماده به خدمت (برگ اعزام) بدون غیبت در مدت اعتبار آن از دیگر مدارك دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت افراد مشمول است.
این سازمان تاكید كرد تمامی وزارتخانه‌ها، ادارات و موسسات دولتی و وابسته به دولت، دفاتر اسناد رسمی، بانك‌ها، شركت‌های تعاونی، نهادهای قانونی و موسسات خصوصی كه قانونا انجام امور موضوع ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی حسب مورد در زمره وظایف آنان قرار دارد، موظف هستند از مشمولان یاد شده (متولدین 1340 تا 1372)، مدارك دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان اخذ كرده و جزو منضمات پرونده متشكله منظور كنند.
افرادی كه در سن 50 سالگی هستند، از شمول مقررات خدمت وظیفه عمومی خارج شده و شناسنامه آنان در صورتی كه تغییرات سنی نداشته باشد ملاك عمل بوده و نیازی به ارایه مدرك دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت ندارند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA