هشدار وزارت بهداشت نسبت به اشعه ماورا بنفش خورشید

رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد این مركز آمادگی دارد به پرسش های مدیران و كارشناسان در زمینه اشعه ماورا بنفش پاسخ داده و مستندات علمی خود را ارایه دهد.

کاظم ندافی افزود: اطلاع رسانی گسترده وزارت بهداشت در باره اشعه ماورا بنفش فقط به خاطر حفظ سلامتی مردم است و طبق برنامه از فروردین ماه امسال این اطلاع رسانی به صورت گسترده آغاز شده است.وی اظهار داشت: راه دیگری برای حفاظت مردم در برابر اشعه های ماوراء بنفش بجز اطلاع رسانی، وجود ندارد و تنها خود مردم با اقدامات ساده حفاظتی می توانند از اثرات این اشعه ها بكاهند.

رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد برخی مدیران و افراد، مطالبی كاملا غیر كارشناسی، غیرعلمی و ناصحیح را بیان می كنند؛ از آن جمله كه معتقدند مردم فقط در مدت محدودی (10 دقیقه) از روز در برابر میزان بالای اشعه ماوراء بنفش قرار دارند كه از نظر علمی مردود است و صحت ندارد.
ندافی گفت: روش های ارائه شده وزارت بهداشت برای حفاظت مردم در برابر اشعه های ماوراء بنفش، بر اساس رهنمون های سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی هواشناسی و انجمن بین المللی پرتوهای یون ساز اعلام می شود.
وی تاكید كرد اطلاعاتی كه ما در زمینه اشعه ماورا بنفش اعلام می كنیم صد در صد منطبق بر اطلاعات سازمان هواشناسی كشور است.
ندافی اظهار داشت: اطلاعات وزارت بهداشت كاملا بر اساس مستندات و با هدف حفظ سلامت مردم است؛ چرا كه اشعه های ماورا بنفش خطرات زیادی از جمله سرطان های پوست را سبب می شود. بنابراین مردم باید از تماس با این اشعه ها چه كوتاه مدت و چه بلند مدت، اجتناب كنند.
وی خاطرنشان كرد وزارت بهداشت با مراكز فروش مواد دارویی (كرم های ضدآفتاب) و یا مراكز عرضه عینك های آفتابی ارتباطی ندارد كه به خاطر كم یا زیاد شدن فروش آن ها مطالب خاصی را تبلیغ كند.
رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، گفت: اطلاع رسانی وزارت بهداشت عین جملاتی است كه سازمان جهانی بهداشت بطور مشخص، تعیین كرده است.
ندافی تصریح كرد عینك آفتابی زدن برای حفاظت در برابر اشعه های ماوراء بنفش، در تمام كشورهای جهان اطلاع رسانی می شود و امری نیست كه ما اختراع و ادعا كرده باشیم تا برخی ها بخواهند آن را نقد كنند.
وی با اشاره به این كه اشعه های ماوراء بنفش بویژه برای افراد كمتر از 18 سال بسیار مضر است، گفت: می توانیم مطالب علمی خود را در باره مضرات اشعه ماورا بنفش به كارشناسان عرضه كنیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA