نظرسنجی بانک مرکزی درباره نام واحد پول جدید ایران

روابط عمومی بانك مركزی در اطلاعیه ای اعلام كرد: امكان ارائه پیشنهاد جدید در نظرسنجی‌ها برای نام پول‌ ملی وجود دارد.

بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در مورد طرح نظرسنجی اصلاح پول ملی با انتشار اطلاعیه ای اعلام كرد:
1- بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران برخود لازم می داند از آحاد ملت شریف كه در نظر‌سنجی مندرج در سایت اصلاح پول ملی شركت كرده‌اند، كمال تشكر و امتنان را داشته باشد. كماكان از سایر هموطنان عزیز دعوت می‌شود تا با مراجعه به پایگاه مزبور ضمن برخورداری از اطلاعات گسترده‌ای كه موجود است، در نظرسنجی نیز شركت نمایند.
2- به منظور ارائه توضیح بیشتر در جهت ارتقای شفاف سازی به اطلاع می‌رساند هدف عمده از درج نظرسنجی فوق‌الذكر در پایگاه مزبور، تشویق هموطنان به داشتن ارتباط مستمر با بانك مركزی و پیدایش نوعی تعامل فیمابین بانك مركزی و مردم است. به همین خاطر این امكان در اختیار كاربران قرار گرفته تا در فرصت‌های آتی هم بتوانند مستمرا نتایج نظرسنجی را دنبال نمایند، این پایگاه حدودا تا 2 سال بعد از اجرای طرح اصلاح واحد پول و رواج سكه و اسكناس جدید با مردم همراه خواهد بود و اطلاعات لازم را در اختیار قرار خواهد داد، فعالیت 'فرم' نظرسنجی فعلی نیز تا زمانی كه میزان مشاركت به سطح مطلوبی برسد تداوم خواهد یافت.
3- از ابتدای امر بانك مركزی در بالای فرم نظرسنجی اعلام كرد كه 'نتایج این نظرسنجی از نظر مبانی آماری قابل تعمیم به كل جامعه نیست'، دلیل این امر آن است كه نظرسنجی اینترنتی از پراكندگی نمونه آماری علمی برخوردار نیست و لذا تاكید شده است كه نتایج حاصله قابل تعمیم به كل جامعه نیست.
4- از ابتدای راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی، بانك مركزی نظر سنجی‌های تخصصی موازی در قالب طرح‌های آماری را شروع كرده است كه به صورت میدانی از اقشار گوناگون جامعه انجام شده و از پراكندگی نمونه‌ای علمی نیز برخوردار خواهد بود.
5- جمع‌بندی 'نظرسنجی‌ها' یكی از معیارهایی است كه در تعیین نام واحد اصلی و فرعی پول ملی ملاك تصمیم ‌گیری خواهد بود. اما سایر ابعاد كارشناسی و ملاحظات فرهنگی، تاریخی، آواشناسی، قومیتی و ارزشی نیز قطعا باید مورد توجه باشد. برآیند همگی این ابعاد مشخص خواهد كرد كه نام واحدهای اصلی و فرعی پول ملی چه خواهد بود.
6- تصریح به واژه 'پارسی' به عنوان یكی از گزینه‌ها برای نامگذاری پول ملی، الزاما به مفهوم آن نیست كه این واژه برای نامگذاری مورد استفاده قرار گیرد، بلكه دلیل تصریح به این واژه و سایر واژه‌ها، پیشنهادات و نقطه نظرات عدیده و مكتوبی است كه طی ماههای گذشته به بانك مركزی واصل شده است. قاعدتا عدم ذكر واژه 'پارسی' در میان گزینه‌ها بانك مركزی را در معرض این پرسش قرار می‌داد كه چرا علیرغم پیشنهادات متعدد ارایه ‌شده و انتظار منكعس شده در جامعه، از ذكر آن خودداری كرده است.
7- شركت كنندگان در نظر سنجی‌ها آزاد هستند كه جدا از واژه‌های تصریح شده، عبارت دیگری را برای نام پول‌ ملی پیشنهاد كنند.
8- در پایان مجددا تاكید می شود نتایج نظرسنجی‌ها یكی از معیارهای چندگانه تصمیم گیری برای نام پول ملی است.
9- از اصحاب رسانه و اندیشمندان، كارشناسان و كلیه اشخاص متنفذی كه به رسانه‌ها دسترسی دارند انتظار می‌رود پیام بانك مركزی را به نحوی شایسته مورد توجه قرار داده و در نوشتار و بیانات خود مراتب را به نحو مطلوب به اطلاع عموم برسانند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA