فرارسیدن آخرین فرصت تعیین دقیق قبله در سال جاری

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شنبه 25 تیر در لحظه ظهر شرعی -هنگام اذان ظهر به وقت مكه- آخرین فرصت در سال جاری برای تعیین دقیق قبله به دور از فرمول های ریاضی و نجوم محاسباتی است.

مسعود عتیقی افزود: دو بار در سال، یكی در 7 خرداد و دیگری در 25 تیر در لحظه ظهر شرعی -هنگام اذان ظهر به وقت مكه مكرمه- خورشید به سمت الراس خانه خدا می رسدو از نگاه نجومی میل خورشیدبا عرض جغرافیایی
كعبه برابر می شود كه فرصتی برای تعیین دقیق قبله به دور از فرمول های ریاضی و نجوم محاسباتی است.
به گفته رییس انجمن نجوم آماتوری كشور، علاقه مندان می توانند در كنار روش های استفاده از نقشه های جغرافیایی و یافتن زاویه انحراف قبله و نظایر آن اگر فرصت قبلی در خرداد را از دست داده اند، این بار در روز شنبه 25 تیر در ساعت 13:57 دقیقه به وقت ایران به سادگی و با قرار دادن شاخصی بسیار باریك درون زمین و یا با استفاده از شاقول -برای عمود نمودن دقیق تر شاخص- به امتداد خلاف جهت سایه شاخص -به سمت خورشید- كه در حقیقت دقیقاً به سمت كعبه است دقت كرده و با علامتگذاری آن جهت دقیق قبله را برای طول سال در هر محل و منطقه دقیقاً مشخص كنند.
عتیقی یادآورشد: در روزهای 7 خرداد و یا 25 تیر ماه تغییرات میل خورشید كه در بهار هر سال تا 5/23 درجه میل شمالی است، با توجه به عرض جغرافیایی خانه كعبه یعنی 21 درجه و 25 دقیقه در روزهای یادشده یك بار هنگام جابجایی از استوای آسمان به سمت شمال كره آسمان و یك بار در هنگام بازگشت به سمت استوای سماوی، میل خورشید با عرض خانه خدا یكی شده و خورشید در هنگام رسیدن به نصف النهار محلی مكه (هنگام اذان ظهر مكه) درست در بالای خانه كعبه -سمت الراس آن- قرار می گیرد و خانه خدا در این زمان خاص، سایه نخواهد داشت.
رییس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پژوهش های سال های گذشته نشان داد كه در روز 24 تیر خورشید با میل 21 درجه و 33 دقیقه و در روز 25 تیر خورشید با میل 21 درجه و 23 دقیقه، دارای دو محل علامت گذاری بر روی یك صفحه بوده اما به هم بسیار نزدیك بودند به نحوی كه می توان گفت یك رد محسوب می شدند و با تحقیقاتی كه در طی سالیان گذشته انجام شد، بر این اساس تغییرات از یك روز به روز بعد و قبل مشكل خاصی در تعیین قبله ایجاد نمی كند.
این مقام مسوول در انجمن نجوم آماتوری ادامه داد: بطور مثال اگر فردی در روزهای 24 و 25 تیر نسبت به تعیین سمت قبله اقدام كند، جهت بدست آمده تفاوت اندكی خواهد داشت اما در هر صورت جهت صحیح را تعیین كرده است.
عتیقی توضیح داد: مطالعات قبلی نشان از آن دارد كه تغییرات میل خورشید در حد چند دقیقه قوس نمی تواند اثر محسوسی در جابجایی سایه شاخص داشته باشد .
به گفته رییس انجمن نجوم آماتوری ایران، به دلیل سال های كبیسه در برخی سال ها 8 خرداد و 26 تیر ماه برای تعیین دقیق جهت قبله اعلام می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA