ممنوعیت واگذاری زمین برای صنایع در خارج از شهرك های صنعتی

با تصویب هیات وزیران، هرگونه واگذاری زمین برای فعالیت‌های صنعتی خارج از نواحی و شهرك‌های صنعتی ممنوع است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت،هیات وزیران در جلسه مورخ هشتم خرداد ماه سال جاری بنا به پیشنهاد وزارت جهاد كشاورزی به استناد اصل یكصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 'آیین‌نامه نصاب اراضی قابل واگذاری به فعالیت‌های مختلف در خارج از حریم شهرها و روستاها' را به تصویب رساند.
براساس این مصوبه، واگذاری زمین برای صنایع در موارد استثنا با تشخیص وزارت جهاد كشاورزی و كمیسیون‌ طرح‌های كشاورزی استان‌ها مشخص خواهد شد.
براساس این آیین نامه، دستگاه‌های اجرایی در صدور جواز تاسیس و یا موافقت اصولی با رعایت قوانین مربوط موظف به رعایت مساحت‌های معین شده در این مصوبه و درج كدهای مربوط به آنها در جواز تاسیس یا موافقت اصولی می‌باشند.
بر این اساس، با توجه به شرایط توپوگرافی، عرصه مساحت‌های موضوع این ضوابط، با تایید معاونت تخصصی دستگاه متولی صدور اجازه تاسیس و یا موافقت اصولی و مدیریت امور اراضی جهاد كشاورزی استانها حداكثر تا پنج درصد قابل افزایش خواهد بود.
همچنین حداقل ۲۵% از كل مساحت‌های موضوع این ضوابط به فضای سبز اختصاص می‌یابد كه این میزان در صورت محدودیت منابع آب به تشخیص مراجع قانونی واگذاری اراضی ملی و دولتی قابل كاهش است.
صدور جواز تاسیس و یا موافقت اصولی در خصوص مواردی كه در جداول پیوست این مصوبه پیش‌بینی نشده است از جمله صنایع بزرگ، پالایشگاهها و تأسیسات زیربنایی به طور صرف با توافق دستگاه متولی صدور اجازه تاسیس و یا موافقت اصولی با وزارت جهاد كشاورزی امكان‌پذیر می‌باشد.
براساس این مصوبه، احداث تاسیسات برخی فعالیت‌ها همچون سردخانه‌های زیر صفر، سردخانه‌های بالای صفر با ظرفیت یك تن، در موارد خاص و اضطراری بنا به تشخیص وزارت جهاد كشاورزی در مجاورت قطب‌های كشاورزی بلامانع است.
همچنین در موارد خاص كه استقرار صنایع در شهرك‌ها و نواحی صنعتی امكان‌پذیر نباشد، میزان مساحت زمین مورد نیاز به پیشنهاد مرجع صدور جواز تاسیس یا موافقت اصولی در حد نصاب دو برابر سطح اشغال و یا سه و نیم برابر مساحت زیربنا به تصویب كمیسیون‌ طرح‌های كشاورزی استان‌ها موضوع مواد (۲) و (۲۱) دستورالعمل اصلاحی ضوابط واگذاری منابع ملی و دولتی برای طرحهای كشاورزی و غیركشاورزی (موضوع ابلاغیه مورخ ۳/۲/۱۳۸۷ وزارت جهاد كشاورزی) می‌رسد.
بر اساس این آیین نامه، درج مساحت عرصه‌های ملی و دولتی موردنیاز برای تولید علوفه و خوراك دام از جوازهای تاسیس و موافقت‌های اصولی صادره توسط وزارت جهاد كشاورزی حذف و جوازهای تاسیس و موافقت‌های اصولی مربوط به تأسیسات، مستقل از تولید علوفه و خوراك دام صادر می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA