اصلاح الگوی مصرف آب نیاز به عزم ملی دارد

رییس جمهوری اسلامی ایران میزان مصرف كنونی آب در كشور را بسیار زیاد اعلام كرد و گفت : برای اصلاح الگوی مصرف آب نیاز به عزم ملی داریم.

محمود احمدی نژاد این موضوع را در آیین افتتاح بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب خاورمیانه در جنوب تهران ( شهر ری ) عنوان كرد.
وی ارزشمند ترین ماده حیاتی در عالم بعد از وجود انسان را آب دانست و افزود : صرف نظر از اینكه برخی كشورها در خصوص طبیعت و بارش باران برای برخی ملت ها مشكلاتی را ایجاد كرده اند و همچنان نیز ایجاد خواهند كرد باید در نظر داشت كه كشور ما نیز درمنطقه كم آب قرار دارد.
وی متوسط بارش باران در دنیا را بیش از ۷۰۰ میلیمتر در سال ذكر كرد و گفت: این میزان در مناسبترین شرایط در كشور ما ۲۵۰ میلیمتر است كه این میزان هم در ۴۰ سال اخیر كاهش قابل ملاحظه ای داشته است و احتمالا در آینده باز هم كاهش خواهد یافت.
احمدی نژاد یاد آور شد جنگ آب كه برخی سلطه گران به آن متوسل شده اند قبل از اینكه روی زمین باشد در آسمان است طوری كه نمی گذارند بارش ها طبق روال طبیعی انجام شود.
وی با تاكید بر ضرورت اعمال مدیریت صحیح و اصولی مصرف آب خاطر نشان كرد : اگر الگوهای صحیحی در این زمینه در پیش گرفته شود از متوسط ۲۵۰ میلیمتری باران در كشور نیز می توان استفاده بهتری كرد.
رییس جمهوری در ادامه سخنانش میزان مصرف كنونی آب در شهر تهران را حدود یك میلیارد متر مكعب ذكر كرد و گفت: ۷۰ درصد این میزان از آب سدها و ۳۰ درصد از چاهها تامین می شود.
وی این میزان مصرف آب در شهر تهران را بسیار بالا دانست و افزود: در حال حاضر بطور متوسط هر فرد در شبانه روز ۲۵۰ لیتر آب مصرف می كند در حالی كه می توان با مصرف كمتر و اصولی تر هم سلامت و پاكیزگی را حفظ و هم به صیانت از منابع آبی كشور كمك كرد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA