ابلاغ استانداردهای جدید فضا برای وزیران

دولت طی بخشنامه ای استاندارد جدید فضاهای اداری را ابلاغ كرد و بر اساس آن اتاق كار و فضای جلسات اختصاصی وزیران نباید از ۸۰ مترمربع بیشتر باشد.

احمد بزرگیان ، معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری ، ضمن بیان این مطلب ،افزود:در این بخشنامه كه هفتم خرداد ماه سال جاری به تمام دستگاه ها ابلاغ شده ، فضای مورد نیاز اداری ۱۱ گروه شغلی از وزیر تا رده های كارشناسی مشخص شده است.
وی افزود: در این بخشنامه فضای اصلی اداری مورد نیاز وزیر شامل اتاق كار و فضای جلسات اختصاصی ۸۰ متر مربع ،‌استاندار ۷۰ مترمربع، معاون استاندار و مشاغل همتراز ۴۰ متر مربع تعریف شده است.
بزرگیان ادامه داد: فضای اصلی اداری مورد نیاز فرماندار ۶۰ متر مربع ، بخشدار ۴۰ مترمربع ، مدیران و روسای ادارات در سطح شهرستان ها ۲۰ متر مربع تعیین شده است .
وی افزود: در این بخشنامه فضای اصلی اداری مورد نیاز مدیران كل ۳۰ مترمربع ، معاونان مدیر كل و ‌مشاوران وزرا ۱۵ متر مربع ،‌رئیس گروه ۱۰ مترمربع ، فضای اصلی اداری موردنیاز كارمندان شش متر مربع، رئیس دفتر و فضای ارباب رجوع ۱۵متر مربع، مسئول دفتر و فضای ارباب رجوع ۱۲ متر مربع ، متصدی امور دفتری و فضای ارباب رجوع ۱۰ متر مربع تعریف شده است.
بزرگیان با اشاره به دستورالعمل قبلی ساماندهی فضاهای اداری ، گفت: وجه تمایز این بخشنامه نسبت به دستورالعمل قبلی كه در سال ۱۳۷۷ به دستگاه ها ابلاغ شده بود، این است كه در بخشنامه جدید محدودیت را از رده های بالای سازمانی شروع كرده ایم.
وی اظهار داشت: در دستورالعمل قبلی متراژ فضای اصلی اداری برای وزیران تعیین نشده بود و برای سایر رده ها نیز فضای بیشتری در نظر گرفته شده بود كه در این بخشنامه برای جلوگیری از اسراف، فضاهای مربوط به معاونان وزیران محدود شد ولی فضای مربوط به رده های كارشناسی محدود نشد.
معاون نوسازی و تحول اداری گفت: با وجود اینكه دستورالعمل ساماندهی فضای اداری در سال ۱۳۷۷ ابلاغ شده بود، اما بسیاری از دستگاه ها این دستورالعمل را مراعات نكردند.
وی افزود: محل استقرار برخی از وزیران و معاونان آنها ۱۵۰ تا ۲۵۰ متر مربع هم وسعت كه الان به ۸۰ متر مربع محدود شده است .
بزرگیان گفت : در بخشنامه جدید دولت ، فضاهای مورد نیاز نظام اداری ، به شش گروه تقسیم شده كه شامل فضای اصلی اداری یعنی فضای اصلی كار ، فضاهای وابسته (مانند سالن اجتماعات،كتابخانه،كلاس های آموزشی و اتاق جلسات) ،فضای پشتیبانی (به معنای فضاهایی برای تامین رفاه كاركنان مانند اتاق سرور ، نمازخانه ، آبدار خانه ، چاپ و تكثیر ، تاسیسات و انبار و سرویس های بهداشتی) ،فضای مورد نیاز برای ارباب رجوع ، فضای گردش مانند راهروها و پله ها و فضاهای اختصاصی مانند آزمایشگاه و غیره است .
وی افزود: در این بخشنامه اندازه و متراژ هر شش گروه فضا تعیین و تاكید شده كه رعایت نسبت های فوق در بهره برداری ، خرید و اجاره ساختمان های دولتی الزامی است.
به گفته ی بزرگیان این فضاها به گونه ای تعریف شده است كه ضمن ایجاد فضای اداری مناسبی برای انجام كار ،اسراف صورت نگیرد و درعین حال سلامت كاركنان نیز در نظر گرفته شود.
وی افزود: برای هر سازمان دولتی متراژ سالن اجتماعات ، سالن انتظار مراجعین ، آبدارخانه ، بوفه و سالن غذا خوری و سایر فضاها به نسبت جمعیت تعیین شده است .‌‌
معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری تاكید كرد كه این استانداردها در ساخت ساختمان در استان های جدید مانند استان البرز باید رعایت شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA