اعطای بورسیه تحصیلی بلندمدت برای خارج از كشور

مدیركل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آمادگی این وزارتخانه برای اعطای بورس بلندمدت خارج به ۳۰۰ نفر دانشجوی واجد شرایط در سال ۹۰خبر داد.

حسن مسلمی نائینی افزود: در سال گذشته نیز با اینكه آمادگی اعزام ۲۰۰ نفر برای بورس های بلندمدت را داشتیم اما تنها تعداد ۱۲۹ نفر به این بورس ها اعزام شدند.
مدیركل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمار اعطای بورس های كوتاه مدت شش ماهه خارج به دانشجویان ایرانی در سال ۸۸ را ۴۰۰ نفر و این آمار در سال ۸۹را بیش از ۷۰۰ نفر عنوان كرد و با اندك خواندن میزان این بورس ها، ابراز امیدواری كرد با سهمیه هایی كه از طرف وزارت علوم در اختیار دانشگاهها قرار داده شده است این آمار در سال جاری، حداقل به ۹۰۰ نفر برسد.
مسلمی درباره علت تكمیل نشدن ظرفیت بورس خارج وزارت علوم توضیح داد:برخی از دانشجویان نسبت به تحصیل در خارج از كشور اطلاعات لازم ندارند و ممكن است برخی محدودیت ها از جمله اینكه نمی توانند از همه دانشگاههای خارجی، پذیرش بگیرند آنها را از گرفتن بورسیه منصرف كند.
وی یادآور شد: وزارت علوم برمبنای ضوابط و مقررات موجود از افرادی كه بورس دریافت می كنند یك سری تعهدات خاص می گیرد كه ممكن است برخی از دانشجویان، مایل به دادن تعهد نباشند و در نتیجه از بورس شدن، استقبال نكنند.
مدیركل بورس وزارت علوم با یادآوری اینكه نداشتن اطلاعات لازم و وجود ابهام درمورد ادامه تحصیل در كشورهای خارجی، یكی از دلایل تردید برخی دانشجویان برای گرفتن بورس خارج به شمار می رود گفت: وزارت علوم با هدف شفاف سازی و ایجاد ذهنیت صحیح برای متقاضیان دریافت بورس، برای نخستین بار اقدام به برگزاری یك جلسه توجیهی در اسفندماه ۸۹ كرد كه در این جلسه با حضور مسوولان فرهنگی، كنسولی، علمی و آموزش عالی به پرسش های شركت كنندگان پیرامون مسایل مختلف از جمله اولویت های فناوری كشور، راهكارهای مقابله با مشكلات و آسیب های روحی و اجتماعی در خارج و استفاده از ظرفیت های موجود در محیط های علمی داخل و خارج كشور پاسخ داده شد.
مدیركل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم، تحقیقات و فناوری زمان آغاز فرآیند ثبت نام دانشجویان متقاضی دریافت بورس خارج سال ۱۳۹۱ وزارت علوم را از آبان ماه امسال عنوان كرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA