تهران و قاهره در مسیر برقراری روابط جدید

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این كه تهران و قاهره در حال گام برداشتن در مسیر برقراری روابط هستند گفت :روند بهبود روابط بین دو كشور باید با صبر پیش برود.

علی اكبر صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت افزود:مصری ها در شرایط كنونی تحت فشارهایی هستند و ما هم شرایط آنها را درك می كنیم اما در مجموع نظر دولت و ملت بزرگ مصر این است كه روابط خود را با ایران هر چه زودتر تقویت كنند.
وی درخصوص اخبار بازداشت یك دیپلمات ایرانی درمصر به اتهام جاسوسی گفت : این مسئله صرفا یك مسئله سوء تفاهم بود كه برطرف شده است و الان هم این فرد مشغول انجام كارهای عادی خود است.
وزیر امورخارجه ایران با بیان اینكه رییس جمهوری هفته آینده دو سفر به ارمنستان و قزاقستان دارد،گفت:در قزاقستان بحث اجلاس سران شانگهای مطرح است و قرار است درحاشیه این اجلاس ، سران سه كشور ایران، روسیه و چین جلسه ای خاص باهم داشته باشند.
علی اكبر صالحی ‌افزود: این جلسه در نوع خود یك جلسه خاص خواهد بود و امیدواریم مبنای خوبی برای نزدیك تر كردن آرای سه كشور یاد شده در ارتباط با مسایل مختلف جهانی و مشترك بین سه كشور قرار گیرد.
وزیر امورخارجه همچنین با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان از روابط خوب و دوستانه ای برخوردار هستند، اظهار داشت كه رییس جمهوری ایران برای سفر به ارمنستان دعوت شده است كه آقای احمدی نژاد نیز این دعوت را پذیرفت است.
وزیر امور خارجه با بیان اینكه تهران میزبان اجلاس آتی كشورهای عضو جنبش عدم تعهد موسوم به نم خواهد بود گفت: اجلاس نم یك دستور كار مدون و كلی دارد و اینگونه نیست كه هر وقت میزبانی و ریاست این اجلاس تغییر می كند، دستور كار آن هم عوض شود.
وی با بیان اینكه پس از فروپاشی شوروی سابق مقداری تعلل در اجرا و عملیاتی كردن اصول مدون اجلاس نم صورت گرفت، ابراز امیدواری كرد كه تهران بتواند در زمان میزبانی اصول اصلی و دهگانه اجلاس نم را اجرا كند.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA