ثبت آثار نظامی و ابوریحان در فهرست میراث یونسكو

دو اثر جدید از شاهكارهای ادبیات كلاسیك ایران در لیست میراث مستند برنامه حافظه جهانی سازمان علمی، آموزشی وفرهنگی ملل متحد (یونسكو) به ثبت رسید.

محمدرضا سعید آبادی مدیر كل كمیسیون ملی یونسكو درایران درنشست با خبرنگاران از ثبت دو اثر جدید در فهرست میراث مستند حافظه جهانی خبر داد و اظهار داشت: كمیته بین المللی برنامه حافظه جهانی كه صبح امروز در شهر منچستر انگلیس برگزار شد، دو پرونده پیشنهادی شامل كتاب های'التفهیم' ابوریجان بیرونی و 'خمسه ' نظامی را در میراث مستند حافظه جهانی به تصویب رساند.
وی با بیان اینكه ایران در قاره آسیا و اقیانوسیه با ۵ اثر ثبتی مقام چهارم را داراست، خاطرنشان كرد: :به این ترتیب تعداد آثارایرانی ثبت شده در فهرست یونسكو به ۵ رسید و این امر جایگاه ایران را در دنیا براساس تعداد آثار ثبتی در یونسكو به مقام ۱۴ رسانده است.
این مقام مسوول درباره ویژگی های این دو اثر تصریح كرد كه كتاب 'التفهیم' بیرونی در سده پنجم هجری نگاشته شده است و تنها كتاب به زبان فارسی به روش پرسش و پاسخ درحوزه آموزش نجوم و ریاضیات است.
به گفته این استاد دانشگاه، با وجود اینكه این كتاب سال ها پیش با هدف آموزش نجوم و ریاضیات به دختری ایرانی نوشته شده است، فهم پاره ای از مسائل برای مطرح شده در آن برای تحصیلكردگان ریاضی و نجوم دشوار است.
سعیدآبادی با اشاره به نگهداری نسخه فارسی این كتاب در گنجینه كتابخانه ها و موزه های برجسته كشور عنوان كرد: تا امروز این كتاب مهم كه شامل ۵۳۰ سوال و جواب است به زبان های انگلیسی، ایتالیایی، روسی،آلمانی و تاجیكی ترجمه و منتشر شده است.
به گفته دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو درایران، اثر دوم ثبت شده' پنج گنج نظامی گنجوی' است كه در سده هفتم هجری شمسی نگاشته شده و یكی از نامی ترین و دلپذیرترین منظومه های عاشقانه به زبان فارسی است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA