پیام دکتر تقی پور به مناسبت روز جهانی ارتباطات

نگاهی اجمالی به تاریخ، به درستی قدمت و سابقه دیرینه این ابزار ارزشمند را آشکار ساخته و به خوبی نشان می دهد که هم زمان با دگرگونی ها و تغییرات عدیده در زندگی تمامی جوامع و ساکنان کره ارض، ارتباطات نیز پا به پای این تحولات رشد یافته و در هر عصر و دوره، اشکال و انواع گوناگون وسایل ارتباطی برای خدمت به بشر پدید آمده اند.
امروز شاهدیم که پس از گذشت سالیان متمادی از اختراع وسایل ابتدایی ارتباطی همانند دستگاه مورس،ماهواره های مخابراتی و دیگر ابزار و وسایل پیشرفته ارتباطی، بشر را قادر ساخته اند با سرعت و سهولت در هر نقطه و مکانی جدید ترین اطلاعات و اخبار را در اختیار گرفته و آن چنان در پهنه ی بی کران ارتباطات جولان دهد که گویی جهان پهناور دربرابر او به مثابه ی دهکده ای کوچک می نماید و با فشار کلیدی یا چرخاندن آنتن گیرنده ای هر آن چه را که نیاز دارد، در کوتاه ترین زمان به دست می آورد.
وجود چنین قابلیت و امکانی در وسایل مخابراتی و ابزارهای ارتباطی سبب شده است تا مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تصویب قطعنامه ای روز ۱۷ می مصادف با ۲۷ اردیبهشت ماه را روز جهانی جامعه اطلاعاتی نامیده و همه ساله و همزمان با فرارسیدن این روز مراسمی را با عنوان "روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی" در سرتاسر دنیا برگزار نمایند.
همان طور که همه می دانیم، هر ساله اتحادیه جهانی مخابرات شعاری را برای این روز در نظر گرفته و به عنوان رهنمودی برای تمامی کشورها و سازمان های عضو اتحادیه اعلام می کند.
اتحادیه جهانی مخابرات با گزینش شعار «توسعه ی ICT روستایی» برای سال جاری تمامی کشورهای عضو را از این طریق
وا می دارد تا در راستای تحقق این شعارحرکت کرده و برنامه ریزی های متناسبی را برای دستیابی به هدف شان در دستور کار خود قرار دهند.
همکاران گرامی، تلاشگران و متخصصان عرصه ی ارتباطات:
خوشبختانه با همت و تلاش تمامی شما عزیزان امروز شاهدیم که در سراسر کشور بالغ بر ۵۳ هزار روستا دارای ارتباط مخابراتی شده و بیش از ۱۰ هزار روستا نیز از خدمات و امکانات ICT روستایی برخوردارند و هموطنان شریف و زحمت کش ما در روستاهای دور و نزدیک این امکان را دارند تا از جدیدترین خدمات الکترونیکی استفاده کنند.
از آنجا که بر اساس پیش بینی و برنامه ریزی های به عمل آمده در برنامه پنجم توسعه قرار است طی پنج سال آینده تمامی خدمات بین دستگاهی به شکل خودکار و الکترونیکی ارایه شوند و تاکنون ۵۰۰ خدمت جدید که از این طریق قابل ارایه و بهره برداری اند شناسایی شده اند، بنابراین از هم اکنون پیداست که با وجود همکاران متخصص، مومن، خدوم و تلاشگر خانواده بزرگ ارتباطات،تمامی وظایف و خدماتی که به عهده ی مجموعه ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته شده تحقق یافته و به بار خواهد نشست.
ضمن تبریک فرارسیدن روز جهانی ارتباطات به یکایک شما همکاران عرصه ی ارتباطات کشور که در جای جای سرزمین اسلامی مان با تلاش و کوششی خستگی ناپذیر شبکه گسترده ی مخابرات را فعال و پویا نگاه داشته و همواره می کوشید تا با ایجاد خدمات متنوع و با ارزش از این طریق، امکان برخورداری هر چه بیشتر تمامی اقشار جامعه اعم از شهری و روستایی را از انواع خدمات مخابراتی فراهم آورید، این انتظار را دارم تا با تعهد و تخصصی که در شما سراغ دارم و با استفاده از امکاناتی که در اختیارتان قرار دارد، آن چنان بکوشید تا جایگاه واقعی و در شأن و منزلت مردم عزیز و سرزمین سرفراز اسلامی مان حاصل آید.
لازم است امروز با افزایش سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی با توجه به نقش حساس و به سزای آن ، با تلاشی مضاعف در جهت رشد تولید ناخالص داخلی چنان گام برداریم که بتوانیم با اقتدار هر چه بیشتر شتاب فزاینده تری را در تحقق این سهم که همانا حرکت در راستای شعار محوری امسال یعنی "سال جهاد اقتصادی" که از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی اعلام شده است، ایجاد نماییم.
رجاء واثق دارم که با توجه به شعار امسال "اتحادیه جهانی مخابرات"، زمینه های لازم برای بهره مندی روستاییان عزیز از فناوری های نو و توسعه ی همه جانبه خدمات دولت الکترونیکی و کشاورزی روز آمد و جدید، تکمیل پوشش جاده های روستایی، ایجاد باند پهن برای توسعه و عرضه ی هر چه بیشتر خدمات ارزش افزوده و ارتقای بهره وری ملی در خانواده بزرگ ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را محقق خواهیم ساخت.
در پایان با تبریک مجدد این مناسبت مهم و رویدادجهانی ، از خداوند سجان می خواهم تا توفیق خدمتگزاری هر چه بیشتر به یکایک اعضای خانواده بزرگ ارتباطات و فناوری اطلاعات عطا فرموده، تحت زعامت مقام معظم رهبری و موجبات سربلندی، عزت و فتح قله های رفیع بالندگی و شکوفایی در عرصه ی ارتباطات و خدمات الکترونیکی برای کشور و مردم شریف مان را فراهم آورد.

رضا تقی پور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA