بیانیه شرکت مخابرات ایران به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعات

روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی از سال 1967 همه ساله با گرامی داشت تأسیس اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) و اولین معاهده بین المللی تلگراف در سال 1865 و با هدف بزرگداشت این روز در پیوند دادن جهانیان در 27 اردیبهشت ماه برگزار می شود.

به همین مناسبت هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران با تأکید بر نقش انکارناپذیر همکاران در پیشبرد اهداف سازمان ، در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعات اعلام کرد :
واپسین دهه های قرن بیستم به عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات ، شهرت یافت و این آوازه در پرتو جامعیت استثنائیِ صنعت مخابرات و نقش انکارناپذیر آن در زندگی بشر متمدن امروز ، تحقق یافت . سرمایه گذاریهایی که طـــی آن دوران به پژوهش در زمینة ارتباطات مخابراتی ، اختصاص یافت ، به گونه ای حیرت انگیز، بیش از سرمایه گذاری در سایر صنایع بود ؛ و این ، خود دلالت بر میزان اهمیت و تأثیرگذاری این صنعت در تمدن کنونی داشت. شاید در آن روزگار برخی از کسانی که با ویژگی مخابرات بیگانه بوده ، چنین تصور می کردند کـــه عصر طلائی ارتباطات همچون هر عصر دیگری سپری خواهد شد و در دهه-های آغازین قرن بیست و یکم صنعت دیگری جایگزین آن گردیده و به عنوان صنعتی پیشرو ، عصر جدیدی را بــــه نام خود رقم خواهد زد. امـــا ، چنین اتفاقی نه تنها حادث نگردید ، بلکه حدوث آن در دهه ها و چه بسا قرن های آینده نیز بسیار بعید می نماید. چرا که ، ماهیت فراگیر ارتباطات مخابراتی توان رقابت هر صنعت دیگری را با خود ، به کلی منتفی ساخته است. و به همین دلیل ، میزان توسعة ملی جوامع با معیار توانمندی شبکة مخابراتی آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد. افزون بر آن ، تنوع شعارهایی که هر ساله به مناسبت سالگرد روز جهانی مخابرات (17 می – 27 اردیبهشت) از سوی اتحادیة بین المللی ارتباطات راه دور (I.T.U) برگزیده می شوند ، بارزترین دلایل پیشتازی بی بدیل این صنعت است. شعاری را که اتحادیة مزبور به روز جهانی مخابرات سال جاری اختصاص داده « زندگی بهتر در جوامع روستایی با فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی » ست. انتخاب شعارهایی از این قبیل ، این حقیقت انکارناپذیر را به ذهن متبادر می سازد که نیازهای ارتباطی جوامع شهری در کلیت جهانی خود تأمین گردیده و اکنون وقت آن است که جوامع روستایی نیز از مــــواهب ارتباطات مخابراتی بیش از پیش بهره مند گردند و شرکت مخابرات ایران با ارتباط رسانی به بیش از 90 درصد روستاها این رسالت تاریخی خود را به اتمام رسانده است.

آنچه مسلم است خصوصی سازی در مجموعة مخابرات ایران به عنوان تاریخ سازترین رخداد در این مجموعه ، بستر توسعه و تجهیز شبکة ارتباطی سرزمین پهناورمان را هموارتر ساخته و به تبع آن ، توقع جامعه و سهامداران مخابراتی نیز افزون تر گردیده است ؛ توقعی که تاکنون به گونه ای شایسته برآورده گردیده است. شرکت مخابرات ایران بعد از خصوصی سازی ، ضمن نگاه همه جانبه به توسعه با بهره برداری از بیش از 15 هزار پروژه و سرمایه گذاری کلان در این بخش ، به ازای هر سهم بیش از 700 ریال سود پرداخت شده است. تردیدی نیست که این دگرگونی بی سابقه و دوران گذار ملتهب آن ، بیشترین بار مسؤولیتی و حتی روانی خود را به همکارانمان تحمیل کرد. ضمن تبریک فرا رسیدن سالگرد روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال 90 به یکایک همکاران ارجمند ، جا دارد یک بار دیگر از آنان به خاطر تلاشهای بی دریغ و بردباری صمیمانه شان تقدیر نمائیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA