امكان تغییر نام خانوادگی از طریق محاكم قضایی

محسن اسماعیلی  با رد برخی خبرها مبنی بر تغییر نام خانوادگی در پنج دقیقه افزود : تغییر نام خانوادگی در حال حاضر یك دوره ای را در سازمان ثبت احوال و ادارات مركزی دارد كه حدود یك ماه طول می كشد كه اگر تغییر نام خانوادگی الكترونیكی شود در كمترین زمان تغییر صورت می گیرد.
اسماعیلی با بیان اینكه متقاضیان برای تغییر نام خانوادگی از اداره محل صدور اقدام كنند، خاطر نشان كرد: برای تغییر نام خانوادگی یك بار مراجعه آن هم برای تشخیص هویت فرد كافی است.
مدیر كل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال كشور با اشاره به اینكه تغییر نام خانوادگی در صلاحیت ثبت احوال است، گفت: مراجع قضایی برای تغییر نام خانوادگی دادخواست قبول نمی كنند و رد دعوی صادر می كنند.
اسماعیلی تصریح كرد: اما تغییر نام نیاز به رای محاكم قضایی دارد كه باید نام و با یك معنی مناسب انتخاب شود و از انتخاب نام های بد معنی و نامناسب خودداری شود.
وی به فهرست اسامی مناسب در ثبت احوال اشاره كرد و گفت: اگر اسم كسی غلط املایی و كلمات زاید داشته باشد بلافاصله در محاكم دادگستری قابل تغییر است.
وی گفت: برابر مقررات سازمان ثبت احوال كشور هر فرد در طول عمرش فقط یك بار می توانند نام خانوادگی خود را تغییر دهد به شرط اینكه آن یك بار هم قابل تغییر باشد.
وی همچنین به كارت ملی هوشمند و امضای الكترونیكی درج شده فرد در آن اشاره كرد و گفت: هر زمان كارت ملی هوشمند عملیاتی شد دیگر نیازی به مراجعه به ثبت احوال نیست و روی سیستم امضای الكترونیكی هویت فرد شناخته و خدمت داده می شود.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA