ثبت جهانی شهر لالجین همدان

ثبت شهر جهانی ایجاد نام می کند و نام تنها یک اسم نیست؛ نام باعث می شود که آن شهر و کشور متحول شود و هویت آن شهر تغییرکند و در یادها باقی بماند و ماندگار شود با ثبت جهانی می توانیم نام هنر کشورمان را در حافظه ها ثبت کنیم.

ثبت شهر جهانی ایجاد نام می کند و نام تنها یک اسم نیست؛ نام باعث می شود که آن شهر و کشور متحول شود و هویت آن شهر تغییرکند و در یادها باقی بماند و ماندگار شود با ثبت جهانی می توانیم نام هنر کشورمان را در حافظه ها ثبت کنیم.
بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان در سفرخود به لالجین همدان پیش از برگزاری اجلاس آسیا و اقیانوسیه و انتخاب شهر مشهد و لالجین به عنوان شهرهای برتر صنایع دستی در جمع مسئولین استان ضمن قدردانی از مسئولان استانی و همکاری تمامی همکاران و دست اندرکاران در کمک به انتخاب لالجین به عنوان یکی از شهرهای برتر جهانی وبا اشاره بر اهمیت شهرهای جهانی گفت: زمان معرفی شهرهای برتر برای انتخاب به عنوان شهر جهانی گزینه های بسیاری مطرح بود سرزمین ما سرزمینی هنر پرور و هنردوست است ایران جاذبه ها و زیبایی های بسیاری دارد که قابل تامل است. در این روند با وجود چشمگیر بودن اکثر گزینه ها پس از بررسی ها و نتیجه گیری های کارشناسان دو شهر مشهد و لالجین برای این منظور انتخاب شدند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه اتفاقات خوبی در صنایع دستی در حال رخ دادن است، کارگاه های صنایع دستی بسیاری که در حال تعطیلی بودند در حال حاضرپا گرفته اند، زمانی ما در برنامه های جهانی حضور نداشتیم ولی با تلاش هایی که صورت گرفته به عبارتی ما اکنون به عنوان یکی ازکشورهای صاحب سبک صنایع دستی در دنیا مطرح هستیم.در حال حاضر تحولات بسیار خوبی در حوزه صنایع دستی و تولید و حتی فروش در حال شکل گیری است.
وی افزود: یکی از اقداماتی که در این دو سال اخیر صورت گرفت همین ثبت شهرهای جهانی بود سال گذشته دو شهر را به عنوان شهرهای جهانی داشتیم و امسال نیز خوشبختانه دو شهر مشهد و لالجین  همدان را داریم و حتما همه می دانیم که در این فرصت که ما در مقابل سایر قدرتهای دنیا قرار گرفته ایم اکنون باید در فرصت و زمان باقی مانده حداکثر تلاش و اقدام خود را صورت دهیم تا به موفقیت هایی بیش از این دست یابیم و تا حد ممکن کمبودها را مرتفع کنیم.
نامور مطلق با تاکید بر فرصت باقی مانده تا انتخاب شهرهای مشهد و لالجین به عنوان شهرهای برتر گفت: در این فرصت باقی مانده باید دست به دست هم داده و تلاش کنیم با همکاری و همدلی نواقص و کمبودهای باقی مانده را نیز برطرف کنیم.
وی ادامه داد: هدف از ثبت جهانی ایجاد نام است، نام یعنی وجود نام یعنی هویت یعنی در یادها باقی ماندن ما باید تلاش کنیم که با ثبت نام هنر و کشورمان در حافظه جهانی باقی بمانیم و هویت خود را به رخ بکشیم. نام تنها یک اسم نیست؛ نام باعث می شود که آن شهر و کشور متحول شود به نوعی هویت آن شهر تغییر می کند، اگر می بینیم که دیگر کشورها پیگر کسب نام هستند به این معنا ست.
وی در رابطه با انتخاب شهرهای جهانی گفت: انتخاب شهرهای جهانی در قالب اجلاس آسیا و اقیانوسیه این است که لالجین و مشهد به عنوان نمایندگان آسیا در این روند شرکت دارند و در مقابل نمایندگان 5 قاره دیگر قرار می گیرد که اگر موفق به کسب عنوان شوند برای ما و کشورمان باعث افتخار و ارزش است و اگرموفق نشود به نوعی به ما نیز انتقاد وارد است که شاید باید شهرهای بهتری را انتخاب می کردیم که امتیاز بیشتری را کسب کنند.

منبع: روابط عمومي سازمان گردشگري

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA