پرداخت تسهیلات 800 میلیون ریالی مسكن به جوانان

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تامین مسکن مورد نیاز مردم و جوانان رژیم پس انداز و پرداخت تسهیلات بانکی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: برای تامین مسکن مورد نیاز مردم و جوانان رژیم پس انداز و پرداخت تسهیلات بانکی در دستور کار دولت قرار گرفته است.
 آخوندی در مراسم گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد افتتاح حساب 100 امام و تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، افزود: رژیم پس انداز برای خرید مسکن سبب خواهد شد زوجین جوان اگر 400میلیون ریال پس انداز کنند پس از یک سال با استفاده از تسهیلات 800 میلیون ریالی صاحب خانه شوند.
وی گفت: در صورتی که هر یک از زوجین شاغل باشند و هرکدام 800 میلیون ریال تسهیلات بگیرند در این صورت با احتساب یک میلیارد و 600 میلیون ریال تسهیلات و 800 میلیون ریال پس انداز زوجین می تواند برای خرید یک واحد مسکونی دو میلیارد و 400 میلیون ریال منابع مالی داشته باشند و این می تواند به زندگی خانه اولی ها یک نظم خاص بدهد.
وی گفت: پرداخت تسهیلات برای بافت های میانی شهری نیز در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد تا شهرها بتوانند با استفاده از این تسهیلات بافت های مرکزی خود را نوسازی کنند، ضمن اینکه این رقم 60 تا 70 درصد قیمت مسکن را در شهرهای میانی تشکیل می دهد.
آخوندی با بیان اینکه آمارها نشان می هد روزانه به طور متوسط 210 تا 220 نفر در بانک مسکن برای خرید مسکن مورد نیاز خود پس انداز می کنند، گفت: در دهه 1370 و تا اوایل دهه 1380 بیش از 3 میلیون خانوار با استفاده از رژیم پس انداز خانه دار شدند، اما پس از آن اعلام شد که برای خرید مسکن نیاز به پس انداز نیست.
وزیر راه و شهرسازی افزود: این نظرعقلایی و قابل قبول نبود در حالی که دولت تدبیر و امید بار دیگر رژیم پس انداز را مورد توجه جدی قرار داد تا زوجین جوان و مردم با استفاده از تسهیلات بانکی صاحب خانه شوند و بافت های میانی شهرها نیز نوسازی شود.
آخوندی افزود: هرچند که عده ای اقساط این تسهیلات را بالا می دانند اما با انجام محاسبه، اجاره بهای این واحدهای مسکونی بالاتر از این اقساط است.
وزیر راه و شهرسازی یادآورشد: بیش از 70 هزار هکتار بافت های فرسوده شهری به سرمایه گذاری نیاز دارد و با وجود زیرساخت های روبنایی، زیربنایی و فرهنگی، نوسازی محله های قدیمی در شهرهای مختلف، همزمان با احداث چندین شهرجدید در جنوب کشور در دستور کار وزارتخانه است.
آخوندی در ادامه با اشاره به سیاست های وزارت راه و شهرسازی در زمینه احداث شهرهای جدید گفت: تاکنون شهرهای جدید در اطراف کلانشهرها احداث می شد، اما سیاست جدید ما این است که در جایی مثل عسلویه، چابهار، بندرعباس و جاسک که ظرفیت های اشتغالزایی وجود دارد شهرهای جدید در نزدیکی آنها احداث شود.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: سواحل جنوبی کشور از جمعیت خالی شده است به طوری که هم اکنون در هر 100 هکتار زمین 4.8 نفر در جنوب ساکن هستند و ما نتوانستیم از این ثروتی که در جنوب کشور وجود دارد به خوبی استفاده کنیم.
به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی به دنبال ایجاد چند شهر جدید در جنوب کشور است تا در کنار توسعه سواحل مکران و ایجاد اشتغال، برای اسکان مردم نیز در این مناطق برنامه ریزی شود.
آخوندی افزود: بنیاد مسکن در این زمینه می تواند در طراحی و ایجاد شهرهای جدید در جنوب کشور کمک کند و دولت نیز از این اقدام بنیاد مسکن استقبال می کند، ضمن اینکه در روش دیگری با ایجاد صندوق های خاص تامین مالی هر پروژه ای مثل شهرک اکباتان در دستور کار قرار می گیرد.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA