• اخبار
  • اخبار اجتماعی - مهم ترین اخبار

آزادی زندانیان دارای كمتر از 6 ماه حبس به مناسبت نوروز

اصغر جهانگیر اعلام کرد: به‌مناسبت فرارسیدن عید نوروز و به‌درخواست سازمان زندان‌ها از ریاست محترم قوه قضائیه و با توجه به سیاست‌های قوه قضائیه مبنی بر حمایت از خانواده‌های زندانیان و با موافقت رئیس قوه قضائیه، بخشنامه نحوه اعطای مرخصی نوروزی از سوی آیت الله آملی لاریجانی صادر و ابلاغ شد.

رئیس سازمان زندان‌ها از اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه خبر داد.
 
اصغر جهانگیر اعلام کرد: به‌مناسبت فرارسیدن عید نوروز و به‌درخواست سازمان زندان‌ها از ریاست محترم قوه قضائیه و با توجه به سیاست‌های قوه قضائیه مبنی بر حمایت از خانواده‌های زندانیان و با موافقت رئیس قوه قضائیه، بخشنامه نحوه اعطای مرخصی نوروزی از سوی آیت الله آملی لاریجانی صادر و ابلاغ شد.
 
دکتر جهانگیر گفت: این بخشنامه در دو بخش زندانیان محکوم به حبس و زندانیانی که صرفاً به‌دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در حبس به سر می‌برند به‌مدت 15 روز صادر شده است.
 
وی همچنین تصریح کرد: علاوه بر 15 روز، مدت مرخصی برای برخی از زندانیان به‌مدت 15 روز دیگر قابل تمدید خواهد بود.
 
رئیس سازمان زندان‌ها در خصوص شرایط بهره‌مندی از این بخشنامه گفت: 5 گروه از زندانیان محکوم به حبس شامل محکومین به حبس ابد به‌شرط تحمل 5 سال حبس، محکومین به حبس بیش از 10سال به‌شرط تحمل یک سال حبس، محکومین به حبس از 5 سال تا 10 سال به‌شرط تحمل شش ماه حبس، محکومین به حبس از یک سال تا 5 سال به‌شرط تحمل حداقل 2 ماه حبس و محکومین به حبس کمتر از یک سال به‌شرط تحمل حداقل یک ماه حبس مشمول این بخش از مرخصی‌ها خواهند بود.
 
وی افزود: به افرادی که باقی‌مانده حبس آنها کمتر از شش ماه باشد مرخصی منتهی به آزادی اعطا خواهد شد.
 
مشاور رئیس دستگاه قضا در خصوص زندانیانی که صرفاً به‌دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در حبس به سر می‌برند، گفت: در این بخش محکومین به جزای نقدی که باقی‌مانده آن بیش از یکصد میلیون ریال باشد به‌شرط تحمل حداقل 2 ماه حبس و محکومین به جزای نقدی که مقدار باقی‌مانده آن بیش از پنجاه میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال باشد به‌شرط تحمل حداقل یک ماه حبس مشمول مرخصی خواهند بود.
 
وی افزود: محکومین به جزای نقدی که مقدار باقی‌مانده آن تا پنجاه میلیون ریال باشد مرخصی منتهی به آزادی اعطا می‌شود.
 
این مقام ارشد قضایی در خصوص مرخصی محکومین جرائم غیرعمدی و محکومین مالی نیز گفت: زندانیانی که به‌لحاظ عجز از پرداخت دیه در جرائم غیرعمد بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت مالی، صرف نظر از مدت اقامت در زندان از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود.
 
رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه خاطرنشان کرد: محکومین جرایم سرقت‌های مسلحانه و مقرون به آزار، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم‌ربایی، جرایم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، اسیدپاشی، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق مشروبات الکلی، محکومین به قصاص و اعدام و حدود شرعی، محکومین دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومینی که به شرارت مشهورند، قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر و روان‌گردان‌ها مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
منبع: روابط عمومی سازمان‌ زندان‌ها

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA