هشدار سازمان میراث فرهنگی در خصوص سفرهای نوروزی به كشورهای همسایه

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هشدار داد: کشورهای همسایه که طی سال‌های گذشته مهمترین مقاصد گردشگری ایرانیان بودند هم اکنون به لحاظ امنیتی وضعیت مطلوبی ندارند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هشدار داد: کشورهای همسایه که طی سال‌های گذشته مهمترین مقاصد گردشگری ایرانیان بودند هم اکنون به لحاظ امنیتی وضعیت مطلوبی ندارند.

مسعود سلطانی فر  شامگاه شنبه 15 اسفند در هفتمین نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که به میزبانی استانداری البرز و در سالن شهدای دولت برگزار شد، اظهار کرد: مجموع دست اندرکاران ستاد خدمات سفر به عنوان نوروزبانان بی نوروز به مردم خدمات رسانی می کنند تا نوروز 95 با خاطره ای خوش برای مردم رقم بخورد. تلاش ما در این راستا از  ماه های گذشته آغاز شده و با کسب تجربیات دو سال گذشته امیدواریم با همراهی و همکاری مردم نوروز امسال در کشور کم حادثه و توأم با سلامتی باشد.

وی گفت: همانطور که همگان واقف هستند سال 94 یکی از سخت ترین، حساس ترین و بحرانی ترین شرایط به لحاظ مالی و بودجه ای برای کشور بود و در این زمینه محدودیت های بسیاری وجود داشت به نحوی که در سال جاری قیمت نفت به کمتر از یک سوم، دو سال گذشته کاهش پیدا کرد اما دولت تدبیر و امید به رغم تمام محدودیت ها برای رفع مشکلات معیشتی مردم با تلاش های گسترده دستاوردهای مطلوبی داشت.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تصریح کرد: بسیاری از کشورهای نفت خیز منطقه که عمده منابع شان از محل فروش نفت تامین می شد طی ماه ها اخیر با تورم فزاینده چند صد درصدی مواجه شدند که برخی از جمله کشورهای عرب نفت خیز ناچار به افزایش قیمت فرآورده های نفتی روی آوردند اما با توجه به سیاست های کلی نظام و رویکردهای دولت در تامین معیشت مردم نه تنها نرخ تورم افزایش نیافت بلکه قیمت حامل های انرژی و فرآورده های نفتی نیز بالا نرفت.

سلطانی فر متذکر شد: خوشبختانه در مدت زمانی که سایر بخش های اقتصاد کشور دچار رکود شد در دولت تدبیر و امید بخش گردشگری رونق ویژه ای داشت که به موجب آن بر اساس آمار مشخص شد که حوزه گردشگری خارجی کشور طی دو سال گذشته با رشدی 12 درصدی مواجه شد که این میزان سه برابر میانگین جهانی است، همچنین شاهد افزایش سفرها در حوزه گردشگری داخلی و تنوع مقاصد گردشگری بودیم.

وی در ادامه گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دو هدف عمده شامل ساماندهی مکانی  و زمانی گردشگران داخلی را دنبال می کند، با این هدف که مقاصد گردشگری محدود به استان های خاص و دوره 110 روزه تعطیلات نوروز، تابستان، عید فطر و غیره محدود نباشد و با ارائه بسته های تشویقی و تخفیفی به مردم، انگیزه برای سفر در دیگر اوقات سال ایجاد شود تا از فشار در این دوره 110 روزه بکاهیم.

معاون رئیس جمهور بر ضرورت شناسایی و معرفی ظرفیت های گردشگری داخلی تاکید کرد و گفت: ایران دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی است همچنین گرم ترین نقطه جهان در کرمان، گرم ترین آب گرم دنیا در مشکین شهر، بلندترین گنبد آجری جهان در زنجان، سه هزار کیلومتر ساحل در جنوب و 900 کیلومتر در شمال کشور از جمله ظرفیت های ویژه ایران هستند.

سلطانی فر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به امنیت پایدار کشور به رغم جنگ و خونریزی در سایر کشورهای منطقه یادآور شد: در حال حاضر ایران به لحاظ امنیتی شرایط بسیار مطلوبی برای گردشگران داخلی و خارجی دارد و امیدواریم مردم کشور در انتخاب مقاصد سفرهای نوروزی خود دقت بیشتری به عمل آورند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور هشدار داد: برخی کشورهای اطراف که طی سالیان گذشته مهمترین مقاصد گردشگری ایرانیانیان بودند هم اکنون به لحاظ امنیت جانی مردم از شرایط خوبی بهره مند نیستند و امن ترین کشور در منطقه، ایران است به لحاظ هزینه سفر نیز برخلاف برخی فضاسازی های ایجاد شده هزینه سفر داخلی در ایام نوروز گرچه با افزایش چندین درصدی مواجه است اما در مقایسه با سفرهای خارجی که بیش از صد درصد افزایش دارند بسیار ناچیز است.

منبع: روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA