دوران تحریم برا ی ایران و اروپا، باخت-باخت بود

رییس جمهوری در کنفرانس خبری در ایتالیا، دوران تحریم را دوران باخت – باخت برای روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا دانست و تاکید کرد: ما با آمریکا از همان ابتدا رابطه اقتصادی نداشتیم و همکاری اقتصادی با دیگر شرکا همانند چین و روسیه نیز در دوره تحریم هرگز قطع نشد و در این میان بیشترین ضرر را اتحادیه اروپا برد.

رییس جمهوری در کنفرانس خبری در ایتالیا، دوران تحریم را دوران باخت – باخت برای روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا دانست و تاکید کرد: ما با آمریکا از همان ابتدا رابطه اقتصادی نداشتیم و همکاری اقتصادی با دیگر شرکا همانند چین و روسیه نیز در دوره تحریم هرگز قطع نشد و در این میان بیشترین ضرر را اتحادیه اروپا برد.
به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در این کنفرانس خبری که عمده خبرنگاران رسانه های فعال در ایتالیا در آن حضور داشتند، گفت: روابط اقتصادی سنتی و خوب ایران با کشورهای اروپایی، با اعمال تحریم ها دچار مشکل شد و عملا این تحریمها باعث شد تا اروپایی ها از فعالیت در بازار ایران محروم شوند اما اکنون شرایط برای یک همکاری اقتصادی پرسود و بر پایه شرایط برد – برد میان ایران و کشورهای اروپایی مهیا است.

دکتر روحانی با تشریح دستاوردهای سفر خود و هیات عالی رتبه همراه به رم ، اظهارداشت: دستاوردهای این سفر به نفع ایران، ایتالیا ، اتحادیه اروپا و حتی منطقه خواهد بود.ما طرح های مشترک اقتصادی گسترده ای داریم که شعاع آن محدود به ایران و ایتالیا نخواهد بود و کشورهای منطقه را نیز شامل می شود.

رییس جمهوری گفت: در جریان این سفر توسعه مناسبات و همکاری ها میان ایران و ایتالیا مورد بررسی و تبادل نظر مسوولان عالی رتبه دو کشور قرار گرفت و بر این اساس 14 سند همکاری در حضور مقامات عالیرتبه دو کشور در بخش های مختلف از جمله انرژی و حمل و نقل به امضا رسیده است. همچنین در زمینه تجهیزات بیمارستانی و سایر بخش ‌ها نیز شرایط بسیار مناسب و مساعدی برای همکاری داریم.

دکتر روحانی سفر به ایتالیا به عنوان اولین گام در سفر به کشورهای اروپایی را به دلیل ارتباط فرهنگی و اقتصادی دو تمدن بزرگ رم باستان و ایران کهن از گذشته های دور دانست و افزود: در دهه‌های گذشته و سالهای قبل از تحریم روابط بسیار خوب اقتصادی بین دو کشور وجود داشت تا جایی که در مقاطعی ایتالیا نخستین شریک اقتصادی ایران در میان کشورهای اتحادیه اروپایی بود. سوابق خوبی در حافظه مردم ایران نسبت به کارآفرینان ایتالیایی و صنعت و مردم ایتالیا وجود دارد و این نکات، امروز زمینه بسیار مناسبی را برای گسترش همکاری‌ها فراهم کرده است.

رییس جمهوری اظهارداشت: مذاکرات هیات های عالی رتبه ایران و ایتالیا علاوه بر توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی در زمینه گسترش همکاری‌های دو کشور در همه بخشهای علمی، دانشگاهی، فناوری‌های نو،‌آثار باستانی، مرمت آثار باستانی و توسعه گردشگری و همچنین راجع به مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی بوده است.

دکتر روحانی سپس به دیدار خود با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان اشاره کرد و افزود: در این دیدار افکار دوطرف در زمینه مسایل معنوی و دینی و اقداماتی که برای دستیابی به اهداف مشترک در سراسر جهان باید انجام دهیم، بسیار نزدیک به هم بود.

رییس جمهوری ، تاکید بر محو سلاحهای کشتار جمعی در جهان، اقداماتی که مبلغین اسلامی، مسیحی و دیگر ادیان باید در زمینه مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم و جهان عاری از خشونت ، افراط و ترور انجام دهند و فعالیت در زمینه تبیین آزادی بیان را از جمله اهداف مشترک پیروان ادیان توحیدی در جهان برشمرد و گفت: آزادی بیان به این مفهوم نیست که هر کس هر کاری که خواست دراین جهان انجام دهد؛ همانطور که معنای آزادی این نیست که کسی به حریم زندگی دیگران تعرض کند؛ آزادی بیان هم به این معنا نیست که به حریم اعتقادات و مقدسات دیگران و ادیان مختلف تعرض کنیم چراکه این کار از لحاظ اخلاقی غلط و تحریک آمیز است و می‌تواند فاصله و شکاف اجتماعی را بیشتر کند.

منبع: ايرنا

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA