مقابله با تغییرات اقلیمی تعهد مشترک همه کشورهاست

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت : پیشنهاد و درخواست جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آب و هوا در پاریس این است که سازمان ملل اثار و تبعات جنگها و درگیری های مسلحانه را بر تغییرات اقلیمی و محیط زیست محاسبه کند .

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت : پیشنهاد و درخواست جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آب و هوا در پاریس این است که سازمان ملل اثار و تبعات جنگها و درگیری های مسلحانه را بر تغییرات اقلیمی و محیط زیست محاسبه کند . 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از محیط زیست، معصومه ابتکار در حاشیه نخستین روز از اجلاس بین المللی اب و هوا در پاریس با بیان اینکه این اجلاس از جنبه بین المللی واقعه ای بسیار مهمی است گفت:اجلاس پاریس فرصت مهمی است برای حضور سران کشورها در موضوع تغییرات آب و هوایی برای شکل گرفتن یک تفاهم جدید که بتواند جلوی عواقب و عوارض تغییر اقلیم را بگیرد و مانع خسارت های بیشتر به کشورها و جوامع مختلف شود .

وی با اشاره به اینکه اجلاس امروز پاریس یک نشست سیاسی و اعلام رسمی برای اقدام عملی در برابر تغییرات اب و هوایی است افزود : کشورهای صنعتی و توسعه یافته امروز یک مسئولیت تاریخی دارند و آن اینکه در سال های گذشته به مسئولیت های خود عمل نکرده اند و همین طور خسارت هایی که وارد شده را جبران نکرده اند .

ابتکار گفت :کشورهای در حال توسعه خواهان دیده شدن و پرداختن به عملکرد سال های گذشته کشورهای صنعتی هستند و هرچند مسئولیت مقابله با تغییرات اقلیمی ، مسئولیت مشترکی در میان کشورهاست اما متفاوت است زیرا کشورها به میزان سهمی که در ایجاد این شرایط دارند مسئولیت متفاوتی هم در مقابل سایر کشورها دارند به همین دلیل در نشست پاریس به این مسئولیت ها پرداخته خواهد شد .

وی پذیرش داوطلبانه سهم کشورها در تولید گازهای گلخانه ای را اتفاقی جدید برای مقابله با گرم شدن زمین دانست و گفت : به همین دلیل حدود صد و هشتاد کشور جهان برنامه های خود را در این زمینه به صورت مکتوب ارائه کرده اند .

ابتکار با تاکید براینکه اقدامات دواطلبانه از طرف کشورهای صنعتی باید به صورت تعهدی الزام آور پذیرفته شود افزود : کشورهای صنعتی سهم بیشتری در تولید گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین دارند به همان تناسب هم باید مسئولیت های بیشتری را در کمک به حل این مشکل بپذیرند .

معاون رییس جمهور با بیان اینکه دستیبابی به فن آوری های نوین از سوی همه کشورها اهمیت مضاعفی دارد گفت : استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید ، باد و بهینه سازی مصرف سوخت اهمیت فوق العاده ای در شرایط کنونی دارد و ایران هم در این زمینه برنامه هایی را ارائه کرده است و با این برنامه ها امید داریم در نهایت به سندی متعادل و منطقی که منافع همه طرف ها را در جهان تامین کند دست یابیم .

ابتکار به پیمان زیست محیطی کیوتو و میزان تعهد کشورهای صنعتی به آن اشاره کرد و افزود: بسیاری از کشورهای صنعتی به تعهدات خود بر اساس این پیمان عمل نکردند و کشورهایی که به ان عمل کردند بسیار کم بود .

وی گفت : در حال حاضر نگرانی اصلی افزایش گرمای زمین بیش از دو درجه است که اگر تحقق یابد طبق نظر متخصصان و کارشناسان عواقب و عوارض بسیاری برای زمین خواهد داشت به همین خاطر همه تلاش ها به این سمت است که گرمای زمین و انتشار گازهای گلخانه ای به حد اعلام شده نرسد .رئیس سازمان محیط زیست افزود : اجرای تعهدات کامل از طرف کشورهای صنعتی و توسعه یافته یکی از بزرگترین نگرانی های کشورهای در حال توسعه بوده زیرا این کشورها معمولا به تعهدات خود عمل نکرده اند .

ابتکارتدوین الزامات و ضمانت های اجرایی را برای کشورهای صنعتی از مهمترین نیازهای اساسی امروزدر کمک به شرایط آب و هوایی ارزیابی کردو گفت: یکی از مباحث مهم در فرایند اجلاس آب و هوا رسیدن به سازوکارهایی است که اجرایی کردن نتایج این نشست بین المللی را تضمین کند .

وی انتقال فناوری از کشورهای صنعتی به کشورهای در حال توسعه را بسیار مهم و اساسی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای توصیف کرد و افزود : در این زمینه اجلاس پاریس باید به دنبال تدوین سازکارهای حقوقی و همین طور مشوق های اقتصادی باشد که موضوع بسیار مهمی است زیرا برایند ان کاهش تغییرات اقلیم را در پی خواهد داشت .

منبع: پايگاه اطلاع رساني دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA