سرمایه گذاری شش میلیارد دلاری اروپایی ها در ایران

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود، از سرمایه گذاری 6 میلیاردی یک شرکت اروپایی در ایران خبر داد .

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود، از سرمایه گذاری 6 میلیاردی یک شرکت اروپایی در ایران خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت: نوبخت با گزارش کوتاهی از مصوبات دیروز شورای اقتصاد، نشست خبری خود را آغاز کرد و گفت: دیروز این شورا، سرمایه گذاری مستقیم خارجی 6 میلیارد دلاری را برای اجرا تصویب کرد. در این طرح یک شرکت اروپایی برای احداث 4 نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 3520 مگاوات و یک نیروگاه بادی جمعا به مبلغ 6 میلیارد دلار قراردادی را با وزارت نیرو امضا کرده است و این سرمایه گذاری نسبتا بزرگ که شاید در طول سال جاری و در شرایط سیاسی که هنوز برجام و رفع تحریم ها به درستی آغاز نشده، صورت گرفته است.

او در ادامه گفت: ما سالانه باید 5 هزار مگاوات برق بیشتری برای استفاده صنعتی در کشور تولید کنیم که امیدوارم در ماه های آینده اخبار سرمایه گذاری خارجی در ایران در این زمینه را گزارش کنیم.

به گفته نوبخت بسیاری از این شرکتها کارشان را انجام داده اند و مترصد هستند 24 آذر به بعد نام آنها اعلام شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در ادامه به قیمت تضمینی گندم اشاره کرد واظهار داشت: شورا اقتصاد همچنین قیمت تضمینی خرید گندم را برای هر کیلو 1270 تومان اعلام کرد. در سال 94 این عدد 1350 تومان است و سال 93، 3050 تومان بود و سال 92 در حدود 2800 تومان بود و در سال 91 این عدد 1400 تومان بود که نشان می دهد افزایش قیمت، عامل انگیزشی برای تولید بیشتر گندم در کشور است. افزایش قیمت ها و دادن پولها به وقت به زارعین می تواند در افزایش تولید موثر باشد. این خریدها، رقم قابل توجهی بار مالی به دولت تحمیل می کند و امسال دولت 9300 میلیارد تومان گندم خریداری و کیلویی 650 تومان فروخته است . این نشان می دهد دولت گندم را با قیمت افزایش نیافته در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد و به تولید کنندگان می پردازد، از این رو دولت حاضر است این بار مالی را بپدازد. همچنین درباره خرید چای نیز اینطور بوده و باعث شده تولید چای 30 درصد افزایش یابد.

سخنگوی دولت اعلام کرد: دولت برای پرداخت هزینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی از چند بانک خصوصی تسهیلات گرفته است و میزان 9300 میلیارد تومان پرداختی به کشاورزان با محاسبه سود این تسهیلات بوده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA