بازگشایی سفارت انگلیس در تهران

وزیر امورخارجه کشورمان گفت : دیدگاههای متفاوتی در خصوص برخی موضوعات بین ایران و انگلیس وجود دارد و این اختلاف نظرها از طریق گفت و گو و تعامل و درک مشترک قابل حل است و روش بهتری برای حل این اختلاف نظرها وجود دارد.

 وزیر امورخارجه کشورمان گفت : دیدگاههای متفاوتی در خصوص برخی موضوعات بین ایران و انگلیس وجود دارد و این اختلاف نظرها از طریق گفت و گو و تعامل و درک مشترک قابل حل است و روش بهتری برای حل این اختلاف نظرها وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمدجوادظریف عصر یکشنبه در نشست خبری مشترک با فیلیپ هاموند با اشاره به بازگشایی سفارتخانه های انگلیس و ایران، گفت: این یک شروع مجدد برای روابط بین ایران و انگلیس خواهد بود.
ظریف با بیان اینکه روابط دو کشور با فراز و نشیب هایی در طول سالیان گذشته مواجه بوده است، گفت: امروز هم ما وارد مرحله جدیدی از روابط بر اساس احترام متقابل و سیاست تعامل سازنده و گفت وگو شده ایم.
وی ادامه داد: گفت و گوهایی که در طی 2 سال گذشته هم در مذاکرات هسته ای و هم حاشیه های اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در سطح وزاری خارجه، معاونان و در سطح رییس جمهوری و نخست وزیر بریتانیا جریان داشته حائز اهمیت بوده است.
ظریف تصریح کرد: البته اشتراک نظر هم وجود دارد و اشتراکاتی همچون اجرای موفق برجام نیز یکی از نکات مشترک است؛ پس از اینکه برجام مراحل داخلی خود را در کشورهایی که نیازمند طی مراحل داخلی هستند طی کند، این موضوع مورد اهتمام قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: همینطور اشتراک نظر درباره ضرورت مبازه با افراط، فرقه گرایی و قاچاق مواد مخدر وجود دارد و نیز در مورد استفاده از امکانی که برجام برای گسترش روابط اقتصادی و زمینه های مشترک ایجاد کرده نیز اشتراکاتی وجود دارد.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: در خصوص موارد مشترک همکاری هایی خواهیم داشت و در مورد اختلاف نظرها نیز گفت و گو می کنیم؛ درباره برخی مسایل منطقه ای نیاز به گفت و گوی بیشتری داریم تا اینکه موضوعات مختلف و مورد توافق و موضوعات مورد اختلاف را بتوانیم با جدیت، دقت و احترام مورد بررسی قرار دهیم.
ظریف ادامه داد: همینطور در مورد مسایل دیگر اختلاف نظرها نیز نیاز به گفت و گو داریم؛ همواره آمادگی داشته ایم درمسایلی همچون حقوق بشر و یا سایر موارد که اختلاف نظر داریم با طرف های دیگر کار کنیم.
وی اضافه کرد: روابط ایران و اتحادیه اروپا مهم است و انگلیس از اعضای مهم اتحادیه اروپا محسوب می شود؛ البته درهمین چارجوب گسترش روابط ما با اتحادیه اروپا شامل روابط گسترده تر با انگلیس است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد:امیدواریم ارتباطاتی که در 2 سال گذشته هم در سطح شخصی و ملی برقرار شد به فهم دو کشور و همکاری های گسترده تر مردم کمک کند.
ظریف ادامه داد: امیدواریم این ارتباطات به اتخاذ سیاست های جدی تر در منطقه کمک کند چرا که نیاز به همکاری و هماهنگی به همراه تعامل در سطح بین المللی برای برخورد با معضلاتی همچون داعش، تروریسم و فرقه گرایی وجود دارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA