مسجد، خانه مردم است ؛ نه احزاب

رییس جمهوری در سیزدهمین اجلاس روز جهانی مساجد با اشاره به اینکه بدون مقاومت، ایستادگی و حضور مردم در صحنه، دستیابی به اهداف بلند امکان پذیر نیست، تصریح کرد: مسجد خانه حزب و جناح نیست بلکه خانه همه مردم است و باید مساجد تقویت کننده وحدت و انسجام مسلمانان باشند.

رییس جمهوری در سیزدهمین اجلاس روز جهانی مساجد با اشاره به اینکه بدون مقاومت، ایستادگی و حضور مردم در صحنه، دستیابی به اهداف بلند امکان پذیر نیست، تصریح کرد: مسجد خانه حزب و جناح نیست بلکه خانه همه مردم است و باید مساجد تقویت کننده وحدت و انسجام مسلمانان باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه مساجد، علما و ائمه جمعه را در صف اول ایستادگی و آماده کردن مردم برای حضور در صحنه دانست و گفت: امروز روزی است که بیش از همیشه به وحدت و همدلی نیاز داریم و با اتحاد و یکپارچگی خود می توانیم بر مسایل و مشکلات غلبه کرده و به پیروزی برسیم.

رییس جمهوری با بیان این که دولت در دو سال گذشته در سایه حمایت مردم و هدایت های رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی علما و ائمه جماعات و مساجد، گام بسیار مهمی در زمینه مسایل بسیار مهم نظام برداشته است، اظهارداشت: موضوع هسته ای مساله ای بود که از 12 سال پیش با آن مواجه شدیم و این معضل از طرف دشمنان این مرز و بوم به بهانه های واهی و نادرست آغاز گردید و حل و فصل آن موضوع ساده ای نبود.
دکتر روحانی با اشاره به اقدامات و مقدمات انجام شده برای مذاکره و دستیابی به توافق هسته ای خاطرنشان کرد: برای این که این معضل هسته ای را از طریق مذاکره و گفتگو با کمترین هزینه به نتیجه برسانیم ابتدا باید مقدمات آن آماده می شد و بدون فراهم کردن آن مقدمات، بی تردید احتمال توفیق در پای میز مذاکره کم می شد.
رییس جمهوری اولین مقدمه و گام دولت برای توفیق در مذاکره هسته ای را ایجاد آمادگی در افکار عمومی جهانی دانست و گفت: برای این منظور در روزهای اولیه شروع به کار دولت و در مهر سال 92 که به نمایندگی از طرف ملت ایران در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کردم پیشنهاد جهان عاری از افراط و خشونت را ارئه کردیم و خواستیم که این پیشنهاد به تصویب برسد.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: البته برای برخی از کشورها که ایران را بعنوان کانون خشونت تبلیغ می کردند، تصویب این پیشنهاد سخت بود اما به فضل الهی در طول چند ماه و با تلاش دیپلماسی فعال کشور، این طر ح به اتفاق آرا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید و با این مقدمه به افکار عمومی دنیا نشان دادیم که ایران کشور صلح و قربانی سلاح های کشتار جمعی است.
دکتر روحانی گام دوم در زمینه توفیق در مذاکرات هسته ای را ایجاد ثبات و آرامش اقتصادی در داخل کشور دانست و گفت: بدون تردید کشوری که در آن قیمت ارز و کالا از ثبات برخوردار نیست و بی ثباتی اقتصادی حاکم است، نمی تواند با قدرت پای میز مذاکره بنشیند و کشوری قادر به این کار است که بتواند در شرایط تحریم، آرامش و ثبات در بازار ایجاد کند و به فضل الهی این آرامش در ماه های اولیه شروع به کار دولت در بازار حاکم شد.
رییس جمهوری نشان دادن این که ایران در منطقه و جهان تنها و منزوی نیست را مقدمه دیگری برای توفیق در مذاکرات هسته ای بیان کرد و گفت: در این راستا برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهموری از مسئولین کشورهای همسایه دعوت بعمل آمد و حدود 50 کشور در این مراسم شرکت کردند و این پیام روشنی بود که ایران تنها و منزوی نیست.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود:مقدمه دیگری که لازم بود پیش از آغاز مذاکرات هسته ای آماده شود، انتخاب تیم مذاکره کننده ای بود که بتواند از لحاظ علمی، سیاسی، حقوقی و فنی با طرف مقابل به مذاکره بپردازد و برای این کار تیم متخصصی انتخاب شد که آشنایی کاملی با آنها داشتم و مهمتر این که مقام معظم رهبری نیز آنها را می شناختند.
رییس جمهوری با تاکید بر این که مسایل مهم کشور بدون وحدت و اجماع عمومی نمی تواند به نتیجه مطلوب برسد، اظهارداشت: دولت به تنهایی نمی تواند در یک مصاف بین المللی بدون حمایت سایر قوا و نهادها و رهنمودهای مقام معظم رهبری به پیروزی برسد و مطمئنا در صحنه هایی پیروز هستیم که متحد و یکپارچه باشیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: با وحدت و یکپارچگی در برابر زیاده خواهی ها ایستاده ایم و بدون تردید با حفظ این روحیه قادر خواهیم بود در همه مصاف های بین المللی به پیروزی برسیم.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: برگزاری باشکوه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و خلق حماسه سیاسی در کنار عنایات حضرت حق و امام عصر (عج) و اتحاد و یکپارچگی ملت و هدایت های مقام معظم رهبری و حضور همه قوا بعنوان سرمایه های اصلی در کنار مقدماتی که فراهم آمد موجب شد تا بتوانیم گام بسیار مهم و بلندی در روند مذاکرات هسته ای برداریم.
دکتر روحانی تأکید کرد: اگر همه دست به دست هم بدهیم و امید به آینده داشته باشیم پیروز خواهیم بود و امروز روزی است که به همدلی و همزبانی بیشتری نیاز داریم.
رییس جمهوری گفت: حل و فصل مسأله هسته ای موضوعی است که می توان به واسطه آن مسایل و مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کرده، به تولید رونق داده و برای جوانان اشتغال ایجاد کرد و حتی می توان شرایطی ایجاد کرد که به کشورهای همسایه که در رنج هستند کمک و یاری کنیم.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه و اهمیت مساجد گفت: مساجد از گذشته های دور کانون معماری اسلامی، شهر و جامعه ما بودند و همواره سیاست، اقتصاد، علم و مسایل اجتماعی در سایه مساجد بوده است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مسجد مرکزی برای اجتماع مومنان، صالحان، تعلیم و تربیت اسلامی، آمادگی جامعه برای ایستادگی، نشاط، معنویت ، جهاد و فداکاری است.

منبع: پايگاه خبري دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA