راه‌اندازی سامانه شناسایی نخبگان ایرانی

رییس بنیاد ملی نخبگان از راه‌اندازی سامانه شناسایی متخصصان ایرانی خارج از کشور از ابتدای سال‌جاری خبر داد.

رییس بنیاد ملی نخبگان از راه‌اندازی سامانه شناسایی متخصصان ایرانی خارج از کشور از ابتدای سال‌جاری خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا منطقه مازندران، سورنا ستاری امروز شنبه در حاشیه نشستی با فعالان اقتصادی مازندران در محل انستیتوپاستور شمال کشور در آمل در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا با بیان این که فرار مغزها به معنایی که اطلاق می‌شود در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: برای جذب نخبگان ایرانی 200 دانشگاه برتر دنیا، وب‌سایتی طراحی شده است.

 

وی افزود: تا کنون 130 نفر در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که 80 نفر آنها به کشور بازگشتند.

 

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این که تا زمانی که سیستم اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور برقرار نکنیم مشکل خروج نیروی انسانی وجود خواهد داشت، گفت: تا زمانی که ارزش اقتصادی در کشور چاه نفت و وضعیت ذخایر هیدروکربنی است، این مشکل را خواهیم داشت.

 

وی با تاکید بر این که برای جلوگیری از خروج نیروی متخصص باید دانش بومی اهمیت پیدا کند، گفت: مساله خروج نخبگان باید به صورت زیرساختی رفع شود.

 

ستاری با بیان اینکه آماری از خروج نخبگان و متخصصان در کشور نداریم اظهار کرد: برخی نخبگان برای تحصیل از کشور خارج می‌شوند، تعدادی نیز به صورت دائم به کشورهای دیگر می‌روند.

 

به گزارش ایسنا، رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری جلسات شورای فضایی در کشور عنوان کرد: جلسات این شورا از شهریور ماه امسال آغاز می‌شود.

 

وی یادآور شد: با توجه به این که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به تازگی به این حوزه وارد شده است، سیاست‌گذاری برای پنج سال آینده در این شورا را پیگیری می‌کنیم.

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA