ملتی که اخلاقی از خود دفاع می کند، به بمب هسته ای نیاز ندارد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رییس جمهوری حماسه سیاسی مردم در انتخابات را زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود به مذاکرات دانست و گفت: دستاورد امروز بیش از تصور دیروز و مدیون عنایات حضرت حق، حمایت رهبری، پشتیبانی مردم و هنر مذاکره کنندگان است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دستاورد امروز بیش از تصور دیروز و مدیون عنایات حضرت حق، حمایت رهبری، پشتیبانی مردم و هنر مذاکره کنندگان است، افزود: از اول می دانستم ملت ایران شکست ناپذیر است و گفتم پیروزی با حمایت ملت، هدایت رهبری و تدبیر دولت در بحث هسته ای قطعی است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه اعتماد صد در صد در مذاکرات سیاسی وجود ندارد، اظهارداشت:در توافق ژنو طرفین به عمده توافقات عمل کردند و این تجربه نشان داد کار قابل پیشرفت است.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه توافق برد - باخت مطلوب و ماندگار نخواهد بود، افزود: طرف مقابل یک هدف داشت و مدعی است که به آن دست یافته است؛ ما سه هدف داشتیم و به آن دست یافتیم.
رییس جمهوری اظهارداشت: امیدوارم توافق در روند اجرایی هم به نتیجه برسد و مردم ثمره ایستادگی خود را ببینند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه "مدعی اند که در مذاکرات فاصله ایران با بمب اتم را حداقل به یکسال کاهش داده اند؛ حال آنکه مبنای این تصور خیالپردازی است"، گفت:ملتی که ثابت کرده شرافتمندانه و با اخلاق از خود دفاع می کند نیاز به بمب هسته ای ندارد و اگر طرف مقابل ادعا می کند ایران را از دستیابی به بمب باز داشته، از نظر ما ایرادی ندارد که خوشحال باشد.
رییس جمهوری در ادامه به تصویب شش قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: این شش قطعنامه، فناوری هسته ای ایران را تهدید امنیت بین الملل می دانستند و قطعنامه کنونی فناوری هسته ای را تثبیت و حق قانونی ایران دانسته است و این دستاورد بزرگ سیاسی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: با مذاکره و منطق؛ بدون عقب نشینی، با تثبیت حقوق کشور و لغو تحریم از فصل هفتم بیرون آمدیم.
رییس‌ جمهور در ابتدای این مصاحبه با ابراز خرسندی از حضور در خانه های همه ایرانیان داخل و خارج کشور از طریق گیرنده های تلویزیونی ، گفت : به ملت بزرگ ایران بخاطر ایستادگی ، صبوری و مقاومتشان خسته نباشید می گویم و همچنین تبریک بخاطر موفقیت‌های بزرگشان در طول تاریخ بعد از انقلاب ، بویژه پیروزی انقلاب اسلامی، پیروزی در دفاع مقدس و امروز موفقیت در موضوع مهم هسته‌ای.
دکتر روحانی سپس در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص انطباق توافق انجام شده در مذاکرات هسته ای که به برجام مشهور است با تفکرات رییس جمهور که ۷۷۷ روز پیش در مصاحبه عنوان شد ، با طرح این موضوع که چرا ایران مذاکره را انتخاب کرد و آن را جدی گرفت، اظهار داشت : آنچه من آن روز فکر می‌کردم این بود که ملت ایران در همه صحنه‌ها موفق بوده و امکان‌پذیر نیست که این ملت در صحنه‌ای شکست بخورد و یا تسلیم شود اما همان وقت گفتم پیروزی در سایه حمایت مردم، رهبر معظم انقلاب و تدبیر دولت، امکان‌پذیر است.
دکتر روحانی ادامه داد :در مقام عمل هم دیدیم که مذاکره می‌تواند موفق باشد اما شرایط موفقیت مذاکره را یک ملت و رهبر و همه دست‌اندرکاران باید فراهم کنند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه مقاومت ملت یک سرمایه بزرگ بود و اگر مردم ایستادگی نمی کردند ما پیروز نبودیم ، تصریح کرد :کار دانشمندان ما یک دستاورد بود. اگر ما در زمینه هسته‌ای نمی توانستیم پیشرفت کنیم و در زنجیره اول و یا دوم ناموفق بودیم ، در تولید آب سنگین ناموفق بودیم ،یا در ساخت رآکتور نمی‌توانستیم پیشرفتی داشته باشیم، مذاکره ای انجام نمی شد.
رییس جمهور گفت : حضور ۷۳ درصدی مردم در انتخابات حماسه سیاسی بود و اگر این تعبیر را داشته باشیم که انتخابات سال ۱۳۹۲ رفراندومی بود که چگونه باید موفق باشیم ، چگونه تعامل سازنده با دنیا داشته و رفتارمان منطبق با منطق و ادب باشد، اشتباه نگفته ایم.
رییس جمهوری با بیان اینکه در همان مصاحبه ۷۷۷ روز پیش که شما به آن اشاره داشتید، گفتم که این درشت گویی نیست که پیروزی به ارمغان می‌آورد بلکه درست گویی، ما را به پیروزی رهنمون می‌کند، گفت: بر این اساس ما منطق و راه درست گویی را انتخاب کردیم.
دکتر روحانی با اشاره به شرکت خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در فاصله یک ماه پس از اعلام و آغاز اجرای رویکرد جدید دولت بر مبنای تعامل سازنده با جهان و ارائه پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از سوی وی، افزود: در آن سفر به دنبال ارائه این پیشنهاد و ملاقات‌هایی که با مقامات کشورها داشتیم تقریبا فضای تعامل به اوج رسید و اولین مذاکره وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه ۱+۵ در نیویورک در همان سفر برگزار شد.
رییس جمهوری انجام این ملاقات و مذاکره را کلید آغاز حرکتی پرشتاب در مذاکرات توصیف کرد و اظهار داشت: اگر در یک کلمه بخواهم به سوال شما درباره ارزیابی خودم از «برجام» پاسخ بدهم که امروز و بعد از نزدیک به دو سال نتیجه رویکرد دولت بر مبنای تعامل سازنده با جهان را چگونه می‌بینم، بدون اغراق باید بگویم که اگر چه من از ابتدا به پیروزی در این مسیر کاملا امیدوار بودم، اما امروز می‌بینم که دستاورد به دست آمده حتی بیش از آن چیزی است که ما در ابتدای راه تصور می‌کردیم.
دکتر روحانی این موفقیت را موفقیت ملت ایران و حاصل هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و فداکاری، ایثار، شهامت، منطق، هنر و دانش مذاکره کنندگان کشورمان دانست که توانستند این بار مهم را در گام اول به خوبی به مقصد برسانند و تاکید کرد که کاملا امیدوارم که ما این راه را تا پیروزی نهایی ادامه دهیم.
رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که همواره یکی از دغدغه‌های ما در تعامل با غرب این بود که آنها به عهد خود وفا نمی‌کنند و حالا که کار به اینجا رسیده چشم‌انداز آینده را برای متعهد بودن غربی‌ها به تعهدات‌شان چگونه می‌بینید؟ ، تصریح کرد: طبیعی است که هر مذاکره‌ای با هر کشوری و فردی در داخل و یا خارج از کشور بر مبنای یک چارچوبی انجام می‌شود و بر این اساس قدم به قدم مذاکرات برای کسی که فن مذاکره را بلد است قابل سنجش و ارزیابی می‌باشد.
دکتر روحانی ادامه داد: از سوی دیگر طبیعی است که نمی‌شود گفت بر مبنای اعتماد ۱۰۰ درصد به طرف مذاکره، مذاکره کنیم. طرف‌های ما در مذاکرات هسته‌ای نیز به خصوص برخی از آنها کسانی هستند که ملت ایران به آنها اعتماد ندارد و اینها با ملت ایران خصومت داشته و هنوز هم دارند، اما این معنایش آن نیست که اگر ما با کشوری مشکل داریم نتوانیم بر سر یک هدف مشترک با یکدیگر مذاکره و تعامل کنیم.
رییس شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به برخی مصادیق همکاری‌های بین‌المللی کشورمان از جمله ماجرای افغانستان و پایان حکومت صدام در عراق خاطرنشان ساخت: اگر چه ما در این مسائل مداخله مستقیم نداشتیم اما گروه‌هایی که کنار ما بودند و به ما نزدیک بودند بر سر تحقق برخی اهداف با قدرت‌های جهانی مشارکت و همکاری کردند.
دکتر روحانی با بیان اینکه قبول وجود مشکل بین ما و برخی کشورها، به معنای آن نیست که نتوانیم با این کشورها بر سر مسائل مختلف مذاکره و همکاری کنیم، گفت: از سوی دیگر ما با همین کشورها به توافق موقت ژنو رسیدیم و وقتی هر دو طرف توافق به تعهدات خود عمل کردند، به معنای آن است که ما این کشورها را در مقام عمل به تعهدات‌شان نیز آزمایش کرده‌ایم. وقتی توانستیم یک توافق دو ساله را با هم اجرا کنیم طبیعتا می‌توانیم یک توافق ۱۰ ساله را نیز با هم اجرا کنیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: این تفکر که ما در برابر دنیا دو راه بیشتر نداریم و یا باید در برابر دنیا تسلیم شویم و یا دنیا را شکست دهیم، این غلط و غیرمنطقی است. راه سومی نیز وجود دارد که آن تعامل با دنیاست.
رییس جمهوری با تاکید بر تعامل سازنده در چارچوب منافع ملی و دستیابی به توافق برد- برد، اظهار داشت: همیشه معتقد بودم که توافق برد – باخت شدنی نیست و اگر هم بشود پایدار نمی‌ماند. توافق باید یک توافق برد – برد باشد که در آن ما به اهداف اصلی‌مان دست پیدا کرده و طرف مقابل هم اگر هدف مهمی دارد، احساس کند به آن هدف دست پیدا کرده است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد : در این توافق ما سه هدف مهم داشتیم که به آنها دست پیدا کردیم طرف مقابل هم هدف مهمی داشته و مدعی است که به آن دست پیدا کرده است به این صورت است که یک توافق، برد – برد می‌شود. بنابراین آنچه امروز به دست آمده است، ما نمی‌توانیم بگوییم اعتماد صد در صد داریم.
رییس جمهوری اظهار داشت : می‌توان مکانیسمی در نظر گرفت که در نهایت هیچ‌کدام از طرفین توافق ضرر نکنند و با توجه به تجربه‌ای که در این مدت و اجرای توافق موقت ژنو داشتیم، امیدوارم این توافق به خوبی پیش رود. در جریان اجرای این توافق ما باید مراحلی را طی کنیم که یک مرحله آن را گذرانده‌ایم و مراحل بعدی را هم باید طی کنیم. ان شاء الله این توافق اجرایی و عملیاتی می‌شود و مردم حاصل آن را که محصول ایستادگی و کار خودشان است خواهند دید.

منبع: پايگاه اطلاع رساني دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA