• اخبار
  • اخبار اقتصادی - مهم ترین اخبار

جزییات نحوه حمایت دولت از تعاونی‌ها

نشست منتخبان اتحادیه‌ها و تعاونی‌های برتر کشور با حضور معاون اول رییس جمهور،‌ سخنگوی دولت، رییس بانک مرکزی و چند تن از وزرای دولت برگزار شد.

نشست منتخبان اتحادیه‌ها و تعاونی‌های برتر کشور با حضور معاون اول رییس جمهور،‌ سخنگوی دولت، رییس بانک مرکزی و چند تن از وزرای دولت برگزار شد.

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری، محمدباقر نوبخت، علی ربیعی، محمدرضا نعمت‌زاده و ولی الله سیف حضور داشتند.

در ابتدای این نشست عیسی کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی درباره وضعیت تعاونی‌ها در ایران ارائه کرد و سپس 14 نفر از نمایندگان تعاونی‌ها نقطه نظرات خود را به دولت ارائه کردند.

سپس، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه شرایط کشور به تدریج تغییر می‌کند و باید تعاونی‌ها در این حرکت کاملا موثر باشند گفت:وزارت صنعت درخدمت تعاونی‌هاست و به آن‌ها کمک می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد:تعاونی‌ها باید فعالیت‌های اقتصادی خود را رشد دهند. یک خصیصه مهم تعاونی‌، همکاری و هماهنگی میان اعضاست. البته در برخی زمینه‌های خدماتی نارسایی‌هایی وجود داشته که باید آن‌ها را برطرف کرد. وزارت صنعت، به تعاونی‌ها کمک خواهد رساند.

وی همچنین گفت: در سال‌های گذشته کارت مرزنشینی صادر شده، اما ممکن است برخی این کارت‌ها را نگرفته باشند.کارگروهی در وزارت صنعت بر صدور این کارت‌ها نظارت می‌کند و به من گزارش‌های لازم را می دهد. اگر حق کسی ضایع شده اعلام کند که ما آن‌ را پیگیری خواهیم کرد.

محمدباقر نوبخت ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سخنگوی دولت هم با اشاره به اینکه تعاونی‌ها خواستار مشارکت در توسعه کشور هستند گفت:‌خوشبختانه هیچ کدام از تعاونی‌ها در این جلسه از ما پول و بودجه نخواستند. تعاونی‌ها می خواهند از منابع خرد اقتصاد کشور استفاده کنند که این ویژگی از نقاط مثبت تعاونی‌هاست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ تعاونی‌ها به برنامه و قانون نیازمندند.ما هم درحال نوشتن برنامه ششم توسعه هستیم که در این راستا شوراها و کارگروه های متفاوتی وجود دارد. من رسما ابلاغ می کنم که به نمایندگی از تعاونی‌ها یک نفر در شورایی که برای نگارش برنامه ششم توسعه تشکیل شده با حق رای حضور داشته باشند تا آنها نیز بتوانند از منافع خود دفاع کنند.

در ادامه ولی الله سیف رییس بانک مرکزی نیز با بیان اینکه بانک مرکزی از شکل تعاونی‌های سهامی اعتبار عام استقبال می کند،گفت: بانک توسعه تعاون و رفاه هم می‌تواند وارد کار شود، البته باید استانداردهایی هم تعریف شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تعاونی‌ها تجارب مثبت و منفی زیادی داشته اند،اظهار کرد:‌پس باید راهها را برای ورود تجارب منفی ببندیم. مهم ترین ابزار ما در این راستا تعریف استانداردهای حاکمیت شرکتی برای تعاونی‌هاست. در این شرایط بسیاری از موانع حل خواهد شد.

سیف در پایان افزود: اگر بانک توسعه تعاون تقویت شود می‌تواند نقش مهمی در توسعه تعاونی‌ها داشته باشند. بانک مرکزی از روند توسعه این بانک حمایت خواهد کرد.

صفدر حسینی رییس صندوق توسعه ملی هم در سخنان کوتاهی گفت: این صندوق حامی تعاونی‌هاست و از منابع آن برای تولید ثروت و صادرات استفاده می‌شود.البته تعاونی‌ها هم باید طرح‌های خود را براساس صادرات و ارزآوری به این صندوق ارائه کنند که تاکنون تعداد این طرح‌ها کم بوده است.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم یکی دیگر از وزرای دولت بود که در این جلسه با بیان اینکه نباید فعالیت تعاونی‌ها را صرفا در بخش اقتصادی دید گفت: تعاونی‌ها در کاهش فقر، بسط عدالت اجتماعی، افزایش بهره‌وری و سرمایه اجتماعی نقش موثری دارند و اندازه اجتماعی تعاونی‌ها را باید بیش از اندازه اقتصادی آن‌ها دید.دولت یازدهم تعاونی را به عنوان یک بخش برخاسته از ارزش‌های دینی و موثر در حوزه اقتصادی می‌داند.

وی همچنین گفت:‌رییس جمهور در نوروز 93 تاکید کردند که نباید راه‌های توسعه به بهای خردشدن عده‌ای در زیر چرخ توسعه باشد.من معتقدم تعاونی‌ها نقش موثری در این حوزه خواهند داشت. ما در امور تعاونی‌ها دخالت نکرده بلکه از آن‌ها حمایت می کنیم. در گذشته برخی تعاونی‌ها منحل شده اند، اما تمام سعی ما ممانعت از ریزش تعاونی‌هاست. ما سعی کرده‌ایم، کار آموزش خود را در این حوزه قطع نکنیم.

ربیعی همچنین گفت: ما برنامه‌های مختلفی در جهت توسعه تعاونی‌ها طراحی کرده‌ایم. هفته آینده نیز برنامه خود را در حوزه کشاورزی ارائه می کنیم. دولت هم لایحه ای برای حمایت از تعاونی‌ها تهیه کرده و ما هم سند حمایت از تعاونی‌ها را اصلاح کرده ایم.

وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون می‌تواند بودجه ما را برای حمایت از تعاونی‌ها تامین کند. باید در برنامه ششم توسعه جایگاه واقعی و مناسب برای تعاونی‌ها درنظر گرفته شود.

در پایان این نشست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه دولت در زمینه افزایش تولید داخلی و ایجاد اشتغال تاکید کرد که بخش خصوصی و تعاونی نیز باید به کمک دولت آمده و با سرمایه گذاری کارخانجات را بازسازی کرده و آن‌ها را وارد چرخه اقتصاد کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت به بخش خصوصی و تعاونی باور دارد و معتقد است اقتصاد باید از دست دولت خارج شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه اگر به فکر عدالت اجتماعی و به کار گرفتن ذخایر مردم هستیم باید به تعاونی‌ها میدان دهیم. همه وزارتخانه‌ها در این حوزه مسئولیت دارند البته ما هم انتظار داریم تعاونی‌ها خود را برای کارهای بزرگ‌تر و تولید بیشتر آماده کنند.

منبع: خبرگزاري ايسنا
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA