این توافق می تواند خشت های دیوار بی اعتمادی را بردارد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه با ابراز خرسندی از توافق انجام شده میان ایران و شش قدرت جهانی در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک، اظهار داشت: امروز صفحه جدیدی در تاریخ کشور و انقلاب ورق خورده است و آغاز امور در این صفحه بر این مبنا استوار است که برای معضلات جهانی می توان راه حل های کم هزینه تر و مسیر های کوتاه تر پیدا کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه با ابراز خرسندی از توافق انجام شده میان ایران و شش قدرت جهانی در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک، اظهار داشت: امروز صفحه جدیدی در تاریخ کشور و انقلاب ورق خورده است و آغاز امور در این صفحه بر این مبنا استوار است که برای معضلات جهانی می توان راه حل های کم هزینه تر و مسیر های کوتاه تر پیدا کرد. 
رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی به نقطه جدیدی رسیده است، گفت: امروز پس از دوازده سال که همراه با نشر توهماتی از سوی قدرت ها علیه جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی جهانیان بود، فضا عوض شده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه مساله هسته ای ایران ابعاد سیاسی، بین المللی، اقتصادی و اجتماعی پیدا کرده بود، گفت: موضوع هسته ای ایران از یک سو در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد در شورای امنیت با قطعنامه های متعددی روبرو شده بود و ازسوی دیگر برخی به دنبال ترویج ایران هراسی در جامعه و جهان بودند وایران را متهم به ساخت سلاح های کشتار جمعی و هسته ای می کردند؛ این در حالی بود که موضوع هسته ای از نظر علم و فناوری و رشد و توسعه کشور و نیز مساله غرور و عزت ملی حائز اهمیت بسیار بود.
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اگرچه موضوع هسته ای در حوزه اقتصادی با فشارهای تحریم کنندگان شرایط سختی در جامعه بوجود آورده بود و در زندگی مردم آثاری داشت اما همانطور که قبلا تاکید کرده بودم هیچگاه تحریم ها در انجام مذاکرات موثر نبود.
دکتر روحانی با اشاره به برکات ماه مبارک رمضان برای دولت یازدهم و دعای خیر مردم در شبهای قدر برای گروه مذاکره کننده کشورمان و دستیابی به یک توافق خوب، گفت: امروز به ملت بزرگوار ایران اعلام می کنم که دعای آنان مستجاب شده است.
رییس جمهوری افزود: ما برای حل موضوع و معضل هسته ای باید در بخش های مختلف گام های لازم را برداریم. از لحاظ سیاسی باید تمهیدات لازم سیاسی را مهیا کنیم. از لحاظ افکار عمومی باید همه بدانند که مذاکره به مفهوم خواندن بیانیه ها نیست بلکه به معنای بده بستان است . ما به دنبال صدقه نبودیم تا کسی چیزی به ما بدهد ما دنبال مذاکره بودیم. دنبال آن بودیم که بر مبنای منافع و مصالح ملی بده بستان عادلانه و منصفانه داشته باشیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان ساخت: همواره تاکید کردیم نتیجه این مذاکرات برد – باخت نخواهد بود. هر مذاکره ای اگر بصورت برد- باخت باشد پایدار نیست. مذاکره پایدار مذاکره ای است که برای دو طرف نتیجه برد- برد داشته باشد.
رییس جمهوری با تشریح روند مذاکرات طی ۲۳ ماه گذشته، گفت: ما هنگام این مذاکرات، برای دستیابی به توفیق ، نیاز به اجماع داخلی و ملی داشتیم.
دکتر روحانی افزود: واضح و روشن است که در داخل کشور سیاسیون، جناح‌ها و تشکل‌ها فکر و نظر واحد ندارند، اما در مسایلی مثل موضوع هسته‌ای که به منافع، مصالح، امنیت و توسعه ملی ما مربوط می‌شود، خوشبختانه در فضای آزاد و دمکراتیک جامعه، توانستیم به اجماع دست یابیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه راه مذاکره را قبل از آغاز این دولت و اساساً از روز اول بروز این مشکل هسته‌ای، یعنی از ۱۲ سال پیش طبق نظر مقام معظم رهبری در پیش گرفتیم، اظهار داشت: از سال ۸۲ این مذاکرات آغاز شد، منتها مردم ما در انتخابات خرداد ۹۲ در این زمینه اعلام نظر کرده و به صراحت اعلام کردند، دولتی را می‌خواهیم که دستاوردهای هسته‌ای را توأم با صلح و توأم با حرکت توسعه‌ای رو به جلو و رفاه مردم، مدنظر قرار دهد و همین مسیر و راهی بود که دولت یازدهم انتخاب و آغاز کرد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ملت بزرگ ایران همواره ملت ادب، منطق و استدلال بوده است، تصریح کرد: از روز اول در مراسم تحلیف گفتم در صورتی غرب می‌تواند با ما تعامل داشته باشد که مسیر تهدید و تحقیر را کنار بگذارد و تکریم را آغاز کند. ریشه آنچه امروز به عنوان برنامه جامع برای اقدام مشترک به دست آمد، به در پیش گرفتن سیاست تعامل از طرف ایران و تکریم از طرف ۱+۵ باز می‌گردد که اگر این دو نبود ما دستاوردی نمی‌داشتیم.

منبع: پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA