سفر به آمریكای لاتین در چارچوب توسعه روابط با كشورهای این منطقه، یك گام به جلو بود

دكتر محمود احمدی‌نژاد كه بعد از ظهر شنبه پس از سفر به 4 كشور آمریكای لاتین به كشورمان بازگشت در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران در ارزیابی این سفر اظهار داشت: كشورهای آمریكای لاتین نیز همچون ایران زخم خورده استعمار بوده و روحیه استقلال طلبی قوی دارند و مردم این كشورها نیز همچون مردم ایران بسیار صمیمی و عاطفی هستند.
رییس جمهور افزود: مردم كشورهای آمریكای لاتین نسبت به مردم ایران بسیار احساس علاقه و قرابت آرمانی دارند و اگر چه این سفر به آمریكای لاتین بسیار فشرده برنامه ریزی شده بود و فرصتی برای دیدارهای مردمی در آن پیش بینی نشده بود اما هر جا كه كوچكترین فرصتی پیش می آمد مردم این كشورها نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مردم كشورمان احساسات خود را صادقانه ابراز می كردند.
دكتر احمدی‌نژاد سفر دوره ای خود به چهار كشور آمریكای لاتین را در چهارچوب سیاست های كلان كشورمان در راستای توسعه روابط با آمریكای لاتین ارزیابی كرد و اظهار داشت: این سفر در زمینه توسعه روابط ایران و آمریكای لاتین یك گام به جلو بود.
رییس جمهور تصریح كرد: روابط ایران با كشورهای آمریكای لاتین بسیار خوب، گسترده و راهبردی است و مراودات و تعاملات ایران با همه كشورهای این منطقه به سرعت در حال گسترش و تعمیق می باشد.
وی با اشاره به اینكه از مدتها پیش 7 كشور آمریكای لاتین برای سفر دعوت رسمی انجام داده بودند، اظهار داشت: با توجه به محدودیت های زمانی در این سفر دیدار از چهار كشور پیش بینی شده بود كه همگی جز كشورهای مهم و موثر در منطقه آمریكای لاتین و عرصه بین المللی هستند؛ در گام اول به ونزوئلا سفر شد كه دارای موقعیتی بسیار مهم در منطقه بوده و علاوه بر اثرگذاری سیاسی در آمریكای لاتین توانمندی های اقتصادی بسیار خوبی نیز دارد.
دكتر احمدی نژاد، هوگو چاوز رییس جمهور ونزوئلا را فردی انقلابی و دارای نگاه راهبردی در عرصه بین المللی توصیف و خاطرنشان كرد: آقای چاوز قهرمان آزادی و استقلال خواهی در دنیاست و طرح های تحول خواهانه دقیقی برای كل منطقه آمریكای لاتین دارد و ونزوئلا نیز با جمهوری اسلامی ایران دارای روابط بسیار گسترده ای است.
رییس جمهور كارخانجات مختلف تولید مواد غذایی و محصولات صنعتی را از جمله پروژه های مشترك بین ایران و ونزوئلا عنوان كرد كه از سوی پیمانكاران ایرانی در این كشور در حال اجراست و گفت: تقاضای روز افزونی برای توسعه روابط اقتصادی بین ایران و ونزوئلا وجود دارد و در این سفر درباره مبادلات تجاری و همكاری ها در حوزه های انرژی، كشتی سازی، مبادلات پولی و حمل و نقل مذاكرات خوبی انجام شد و توافقات مناسبی برای رفع موانع و مشكلات اداری به دست آمد كه سرعت اجرای پروژه های مشترك را افزایش خواهد داد.
دكتر احمدی نژاد با اشاره به بررسی تحولات منطقه ای و بین المللی بین خود و رییس جمهور ونزوئلا به بعد دیگری از همكاری های اقتصادی دو كشور اشاره كرد و افزود: 34 هزار واحد مسكن از سوی پیمانكاران ایرانی در ونزوئلا در حال ساخت است كه اجرای این پروژه سرعت بسیار خوبی هم داشته و مورد رضایت دولت و ملت ونزوئلا است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA