ممنوعیت خرید و فروش ارز بدون فاكتور

بانك مركزی اعلام كرد از امروز (یكشنبه) قاطعانه با دلالان و فروشندگان غیرمجاز ارز برخورد خواهد كرد و ارز بدون فاكتور قاچاق محسوب می‌شود.

بانك مركزی از امروز می‌خواهد مرحله جدیدی در ساماندهی بازار ارز آغاز كند و آن برخورد مستقیم با دلالانی است كه به گفته این بانك، بازار ارز را آشفته كرده و باعث پولشویی می‌شوند لذا از امروز بانك مركزی به نیروی انتظامی اعلام كرده است با افرادی كه در خیابان معروف فردوسی دلار به دست در كنار خیابان به دلالی مشغولند، برخورد كند و منشا ارز خریداری شده توسط آنها را جویا شود.

حال اگر ارزی كه در دست این افراد وجود داشت، حاوی فاكتور بود، آن ارز قانونی محسوب می‌شود، اما در صورت عدم وجود فاكتور، ارز در حكم كالای قاچاق محسوب شده، ضبط و دارنده آن به جریمه‌ای معادل دو برابر مبلغ ارز ضبط‌شده محكوم خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود امروز حاشیه خیابان فردوسی از دلارفروشان و زمزمه‌های دلار، دلار آنان خالی باشد.

در این باره ابراهیم درویشی، معاون نظارتی بانك مركزی در گفت‌وگو با فارس از ممنوع شدن خرید و فروش خارج از چارچوب ارز، جمع‌آوری دلالان خیابانی و افرادی كه ارز بدون فاكتور داشته باشند، خبر داد و گفت: هر كس از این پس ارز نیاز داشته باشد باید از طریق سیستم بانكی اقدام كند.

وی تاكید كرد: علاوه بر سیستم بانكی صرافی‌های مجاز نیز می‌توانند به متقاضیان ارز بفروشند.

وی در پاسخ به این پرسش كه صرافی‌های دارای مجوز بانك مركزی باید با نرخ اعلامی كانون صرافان (1400 تومان برای هر دلار) ارز بفروشند، اظهار كرد: خیر، هر كس می‌خواهد كالایی بخرد یا كالایی را وارد كند باید از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام و ثبت سفارش كند سپس با گشایش اعتبار اسنادی ارز را از صرافی به نرخ بانك مركزی می‌گیرد و به بانك می‌دهد و بانك برای وی ارسال می‌كند.

وی ادامه داد: كسانی كه دانشجو دارند و ارز برای درمان می‌خواهند با تایید وزارتخانه و سازمان‌های مربوط ارز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

درویشی درباره وضع توزیع ارز مسافرتی نیز تصریح كرد: ارز مسافرتی از طریق بانك‌ها و باجه‌های فرودگاهی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

وی فعالیت دلالی و افزایش بی‌منطق و بی‌رویه نرخ ارز را با وجود سیاست جدید بانك مركزی بی‌معنی دانست و تصریح كرد: بانك مركزی ارز مورد نیاز مردم را از طریق شبكه بانكی تامین خواهد كرد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA