رایزنی های ایران و افغانستان برای راه اندازی كنسولگری در بیرجند

سفیر کشور جمهوری اسلامی افغانستان، راه اندازی کنسولگری افغانستان در بیرجند را منوط به نظر دولت متبوعش با مقامات کشور ایران دانست .

به گزارش ایرنا، احمد نصیر نور، روز شنبه در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند در جمع خبرنگاران افزود:هر قدر ظرفیت های سیاسی و دیپلماتیک دو دولت گسترش یابد توسعه مناسبات فرهنگی و اقتصادی بیشتر میسر می شود.
وی اظهار کرد:دین و زبان مشترک و نیز علقه های فرهنگی و تاریخی مشترک از جمله موضوعات مبنایی است که می تواند استان خراسان جنوبی را با کشور افغانستان و به خصوص استان فراه بیشتر به یکدیگر نزدیک سازد.
وی بازدید خود از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند را مثبت خواند و گفت: وجود 900 کیلومتر مرز مشترک بین ایران و افغانستان وجود چنین مناطق تجاری را می طلبد تا تجار دو کشور بتوانند از حسن همجواری و ظرفیت های به وجود آمده، بیشترین بهره را ببرند.
سفیر افغانستان در ایران در خصوص مشکلات بازارچه های مرزی استان که گاه موجب توقف ترانزیت کالا می شود را تایید کرد و اظهار کرد: البته این حق بخش خصوصی است که بتواند از حیث کیفی، کالای مورد نظر خود را انتخاب کند.
وی در خصوص انگیزه سفر خود به استان خراسان جنوبی نیز گفت: در سفر دو روزه خود به خراسان جنوبی با نهادها و فعالان حوزه صنعت، معدن، تجارت و نخبگان دانشگاهی دیدار خواهم داشت تا از نزدیک در جریان امکانات و ظرفیت های موجود این منطقه از کشور ایران قرار گیرم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA