• اخبار
  • اخبار فناوری - مهم ترین اخبار

باید توجه به فناوری و نوآوری محوریت اصلی برنامه ششم توسعه قرار گیرد

وزیر ارتباطات همایش سیاست های فناوری و نوآوری برنامه ششم توسعه گفت: باید در برنامه ششم توسعه به تحقیق و پژوهش و محور قرار دادن موضوع فناوری های نوین توجه ویژه ای داشته باشیم.

وزیر ارتباطات همایش سیاست های فناوری و نوآوری برنامه ششم توسعه گفت: باید در برنامه ششم توسعه به تحقیق و پژوهش و محور قرار دادن موضوع فناوری های نوین توجه ویژه ای داشته باشیم.به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  در این همایش که توسط مرکز فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار داشت: در مقطع فعلی محور توسعه ی بسیاری از کشورها موضوع فناوری انتخاب شده است.
وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه و  در صورتی که مساله فناوری نوین را محور فعالیت های خود قرار دهیم با توجه به شرایط داخل کشور می توان از بسیاری از مشکلات به راحتی عبور کرد.
واعظی با تاکید بر توجه ویژه به امر پژوهش و تحقیق خاطرنشان کرد: در دنیای امروز کشورها سنجش قابل توجهی از درآمدهای خود را به این امر اختصاص داده اند در صورتی که در کشور ما نیز بحث پژوهش  های بومی توجه ویژه ای مبذول  شود،  ارزش افزوده به بار خواهد آورد و اگر با سرمایه ، سرمایه گذاران همراه شود با تکمیل زنجیره تحقیق ، تولید و تجاری سازی  ثروت به بار  می آورد.
وزیر ارتباطات با اشاره به نگاه دنیای امروز به بحث ICT به سه محور اساسی  اشاره کرد و افزود: برخی کشورها ICT را به عنوان پیشران توسعه برای خود برگزیده اند.
وی فناوری اطلاعات و ارتباطات را توانمند ساز بخش های دیگر دانست و اظهار داشت : مزیت ICT نرخ رشد بالای آن است که با عث کاهش هزینه ها و افزایش سرعت در ارائه خدمات و نیز اشتغال و سرمایه گذاری می شود.
واعظی سهم ICT در رشد ناخالص ملی را در جهان امروز 5 درصد اعلام کرد و افزود: این رقم در ایران 5/2 درصد بوده که نشانده فاصله ما با مدل جهانی است.
وزیر ارتباطات با تاکید بر این که در برنامه ششم توسعه باید نگاه منطقی حاکم شود گفت: با توجه به سیاست های امروز کشور در لزوم تغییر وابستگی از نفت به اقتصاد غیر نفتی یکی از بخش هایی که می تواند باعث اقتصاد دانش بنیان و ایجاد ثروت شود ICT  است.
وی با تاکید بر توسعه پهن باند در کشور افزود: سیاست  ما به حداقل رساندن تصدی گری در حوزه ICT و دعوت از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه  است .

منبع: روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA