رونق خط و زبان فارسی با استفاده از دامنه .ایران

رییس مركز ثبت دامنه های فارسی پژوهشگاه دانش های بنیادین گفت: با استفاده از دامنه با پسوند' . ایران ' می توانیم شاهد رونق بیشتر خط و زبان فارسی در فضای اینترنت باشیم.

دامنه فارسی '. ایران ' در سال گذشته توسط موسسه ثبت دامنه های بین المللی اینترنت (آیكان ) به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اختصاص داده شد و تا پایان امسال استفاده از این دامنه عملیاتی می شود .

'علیرضا صالح' یادآور شد : مشكل پیش روی كاربران ایرانی و فارسی زبان ، نداشتن یك سیستم عامل تماما فارسی است . با استفاده از سیستم عامل های كنونی كاربران ناخودآگاه با حروف انگلیسی آشنا می شوند، این در حالی است كه این امر در بسیاری از كشورها وجود ندارد برای مثال دركشورهای عربی سیستم عامل عربی وجود دارد و از ابتدا حروف لاتین روی اینترنت نصب نمی شود ولی به عنوان یك گزینه روی سیستم عامل نصب است تا در صورت نیاز استفاده شود .

صالح گفت: با توجه به این كه برخی از كاربران با حروف لاتین آشنا نیستند بنابراین با ورود دامنه' . ایران ' این كاربران می توانند به وب سایت های اینترنتی دست یابند چراكه می توانند نشانه های اینترنتی را فارسی تایپ كنند.

وی افزود: از سوی دیگر صاحبان مشاغل با اختصاص این دامنه می‌توانند نشانی سامانه‌های خود را به زبان فارسی و با پسوند' .‌ایران ' ثبت كنند تا مخاطبان بیشتری را جذب كنند.

صالح همچنین از ایجاد دامنه های سطح اول جدید در جهان خبر داد و افزود: ثبت نام برای دریافت این دامنه ها در موسسه آیكان از چهارم بهمن ماه آغاز می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA