• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

آغاز ثبت نام دامنه های جدید اینترنتی در آیكان

رییس مركز ثبت دامنه های آی.‌آر پژوهشگاه دانش های بنیادین گفت: براساس برنامه جدید سازمان نظارت بر نام ها و ارقام اینترنت (آیكان) برنامه قبول درخواست برای پسوند‌های عمومی از 22 ژانویه 2012 (چهارم بهمن ماه امسال )آغاز می‌شود.

علیرضا صالح اظهار داشت: سازمان نظارت بر نام ها و ارقام اینترنت (آیكان) به صورت دوره ای هر چند سال یك بار به پذیرش پسوند های اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی (TOP LEVEL DOMAIM) یا (TLD) اقدام می كند.

وی افزود: در دوره جدید ثبت نام كه از 22 ژانویه سال میلادی جدید آغاز می شود، تمامی شركت‌ها می‌توانند دامنه های عمومی سطح اول درخواست كنند.

رییس مركز ثبت دامنه های نقطه آی.‌آر پژوهشگاه دانش های بنیادین خاطرنشان كرد: با ثبت نام ایران در دوره جدید آیكان ، ' iran . ' یا همان' نقطه ‌ایران ' یك دامنه بین المللی كشوری می شود و هر كشوری مجاز است كه نام كشور خود را به جای پسوند ' ir' وارد كند . به عنوان مثال می توانیم نام كشورمان ' iran ' را به جای ' ir ' وارد كنیم .

افزود: علاوه براین انواع دامنه هایی كه ماهیت عمومی دارند و وابسته به كشوری خاص نیستند مانند' COM ' و' org ' در این برنامه پذیرفته خواهند شد.

صالح گفت: فهرست اكثر نام هایی كه در این مدت به آیكان ارسال می شود ، محرمانه است اما برخی از آنها مانند' shop' یا 'paris' و ' berlin ' علنی شده است.

وی افزود : پیش بینی می شود 1500 دامنه عمومی سطح بالای جدید تقاضا شود كه پس از بررسی این اسامی و تایید آنها توسط آیكان ، آنها به جمع دامنه‌های اینترنتی اضافه خواهند شد.

رییس مركز ثبت دامنه های آی.آر پژوهشگاه دانش های بنیادین گفت: این برنامه یك برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی در جهان می تواند برای درخواست نام TLD درخواست دهد و تنها موضوعی كه كشورها بر روی آن حساسیت ایجاد می كند این است كه نام های مورد درخواست اسامی ملی، فرهنگی و مشاهیر و دیگر موارد نباشد.

وی افزود: طبق برنامه اعلام شده توسط آیكان در مورد روال بررسی دامنه‌های درخواستی، فهرست این اسامی پس از پایان دوره پذیره نویسی در اختیار كار گروه دولت‌ها در آیكان برای بررسی اولیه قرار می گیرد. از این رو سازمان فن‌آوری اطلاعات ایران نیز به عنوان یكی از اعضای این كارگروه می‌تواند نظرات خود نسبت به این فهرست به ایكان اعلام كند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA