رشد جمعیت ایران به میانگین آن در جهان نزدیک شد

رشد جمعیت ایران براساس نتایج سرشماری سال 1390 به 1.3 درصد رسیده که به میانگین رشد جمعیت جهان در سال 2011 میلادی به میزان 1.2درصد، نزدیک شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مرکز آمار ایران در نتایج سرشماری سال 90 جمعیت کشور را حدود 75 میلیون نفر اعلام کرده است. در صورتی که رشد جمعیت به میزان 1.3درصد طی پنج سال آینده باقی بماند، جمعیت کشور در سال 1395 به اندکی بیش از 80 میلیون نفر می رسد.به عبارتی ، به جمعیت کشور سالانه حدود یک میلیون نفر افزوده می شود.

هم اکنون میانگین رشد جمعیت در جهان 1.2درصد، در کشورهای در حال توسعه 1.4درصد، در کشورهای توسعه یافته 0.2درصد و در کشورهای بسیار فقیر 2.4درصد است.

در حالی با کاهش رشد جمعیت در کشور مواجه هستیم که نیمی از جمعیت در سنین جوانی قرار دارد و این جمعیت می تواند آماده باروری باشد.

مشکلاتی نظیر عدم یافتن شغل مناسب و نداشتن مسکن بسیاری از جوانان را از ازدواج و تشکیل خانواده منصرف کرده و حتی در صورت ازدواج، فرزند آوری برای آنها را با تاخیر مواجه کرده است. هم اکنون بسیاری از زوجین جوان در صورت فرزندآوری ترجیح می دهند فقط یک فرزند داشته باشند.

'محمد میرزایی' استاد جمعیت شناسی دانشگاه تهران، رشد کنونی جمعیت در ایران را مناسب می داند و معتقد است که این روند به حد تعادل نزدیک شده است.

رشد جمعیت در ایران در دهه 1360 نزدیک به چهار درصد بود که عوارض این رشد بالا ، هم اکنون با هجوم جمعیت جوان به بازار کار کشور خود را نشان می دهد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA