آغاز ثبت دامنه های جدید اینترنتی از 22 دی ماه

ثبت نام درخواست دامنه های جدید در حوزه اینترنت از سوی موسسه نام ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی ( ICANN) از 22 دی ماه سال جاری آغاز می شود .

به گزارش درگاه خدمات الكترونیكی ایران، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران،با اشاره به 9 سال وقفه در پذیرش درخواست ثبت دامنه های سطح بالا یا TLD از سوی آیكن اظهار داشت: هیچ محدودیتی به لحاظ زبانی و موضوعی در خصوص دامنه‌های جدید وجود ندارد.

نمونه‌هایی از دامنه‌های سطح بالا .net، .org و .com هستند.

' سعید مهدیون ' گفت: وقفه ایجاد شده ، به دلیل آن‌كه برای صاحبان این دامنه‌ها انحصار ایجاد می كند ، اشتیاق زیادی در بازار به ‌وجود آورده است.

وی با بیان اینكه این وضعیت فضای نسبتاً سنگین و مبهمی را به ‌وجود آورده و به طور قطع مسائل و چالش‌هایی را به همراه خواهد داشت،افزود:پیش بینی می شود در این دور درخواست ثبت بیش از 500 پسوند عمومی و جغرافیایی و بیش از 1000 پسوند تجاری به آیكن ارایه شود.

مهدیون با مهم برشمردن این موضوع برای دستگاه‌های دولتی و خصوصی ،شروع ثبت درخواست را از تاریخ 12 ژانویه 2012 مصادف با 22 دی ماه 1390 و پایان آن را 12 آوریل مصادف با 23 فروردین 1391 اعلام كرد.

گفتنی است كه موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی (ICANN) برای سومین بار در تاریخ اینترنت و پس از 9 سال وقفه، اقدام به پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا یا TLD می‌كند.

نمونه‌هایی از دامنه‌های سطح بالا .net، .org و .com هستند كه این پسوندها یا TLDها پیش از سال 1998 و در زمان‌های متفاوت ایجاد شدند و پس از آن نیز در سال 2000 پسوندهای biz، .aero، .name، .pro، .coop، .info و .museum و در دوردوم كه در سال 2003 برگزار شد، پسوندهای .jobs، .cat، .asia، .mobi، .tel و .travel پا به عرصه وجود نهادند و اكنون برای سومین بار امكان ارایه درخواست بدون هیچ گونه محدودیتی فراهم شده است.

ثبت‌نام متقاضیان از طریق تكمیل فرم‌های اینترنتی خواهد بود وهزینه ثبت هر TLD جدید 185 هزار دلار آمریكا است كه باید به موسسه آیكان پرداخت شود.

هر متقاضی در طی مراحل ثبت‌نام ملزم به ارایه مستنداتی در خصوص اثبات توان مالی و توان فنی و مدیریتی برای TLD جدید است.

آیكن در كتاب راهنمایی كه بدین منظور تدوین شده است، مراحلی را جهت ارایه هشدار و اعتراض برای دولت‌ها در نظر گرفته تا آنها بتوانند از ثبت TLDهای موردنظر و حساس خود از طریق ارایه هشدار و یا توصیه اصلاحی و یا طرح دعوای حقوقی جلوگیری كنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA