تاکید معاون وزیر ارتباطات بر میزبانی 90 درصد سایت ها دولتی در داخل

در حال حاضر میزبانی 90 درصد سایتهای دولتی در داخل صورت می گیرد که بر اساس تمهیدات صورت گرفته تا پایان سال تمامی این نوع از سایت ها در داخل کشور میزبانی می شوند. همچنین بر اساس قوانین موجود، به زودی شرکت های خصوصی برای همکاری با شرکت های دولتی می بایست میزبانی سایت های خود را به داخل منتقل کنند.

وی با بیان این مطلب که بهره برداری از فاز نخست شبکه علمی کشور به عنوان یکی از المان های شبکه ملی اطلاعات با همکاری وزارت ارتباطات و وزارت علوم به زودی آغاز می شود افزود: در فاز نخست این شبکه، چند دانشگاه و مؤسسه علمی، یک یا دو دانشگاه علوم پزشکی و یک یا دو حوزه علمیه به هم متصل خواهند شد.

وی با بیان این مطلب که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی از گذشته نیز متولی نسل اول شبکه ملی کشور بوده خاطر نشان کرد: شبكه علمی كه یك شبكه غیرانتفاعی است و باید به سازمانی در ارتباط با این مباحث سپرده می‌شد؛ در این راستا و بدون شک، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی بهترین جایگاه برای اجرای شبکه علمی با این ابعاد که قرار است تمام نقاط دانشگاهی را به هم متصل کند می باشد و امروز مدل کسب و کاری که در سازمان برای این شبکه در نظر گرفته شده سرویس‌دهی در لایه خدمات است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات، راه‌اندازی شبكه‌ی ملی اطلاعات را یکی از برنامه های ویژه این سازمان دانست و اظهار داشت: تاكید ما بر پیگیری این شبکه خواهد بود و از تمامی اصحاب رسانه تقاضا دارم كه درباره‌ی پروژه‌ی شبكه‌ی ملی اطلاعات تمركز بیش‌تری داشته باشند و توان خود را در این بخش صرف كنند تا ما مسوولان به واسطه‌ی یاری آن‌ها بتوانیم كار را به سرمنزل مقصود برسانیم.

وی درباره‌ی نحوه توزیع و ارائه خدمات برروی بستر خدمات خاطرنشان كرد: بروی این شبكه خدمات بسیاری ارائه می‌شود و ارائه‌دهندگان محتوا و اپراتور‌ها می‌توانند محتوایشان را برروی این بستر قرار دهند و اگر كسی نیز حاضر باشد كه در این بستر خدمات ارائه كند، باید مجوز‌های لازم را از مبادی قانونی كسب كرده باشد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره‌ای به پیاده‌سازی دیتاسنترهای استانی تصریح کرد: در حال حاضر درصدد راه‌اندازی 31 مركز داده در استان‌ها هستیم و بر همین اساس از مدل توزیع‌ شده استفاده كردیم كه تاكنون در اكثر كشور‌های پیشرفته جواب داده است و از این طریق قادر خواهیم بود دیتاسنتر‌های استانی را توسط مدل ابری با دیتاسنتر ملی كه در تهران ایجاد خواهد شد، به صورت یكپارچه ارائه كنیم.

وی ادامه داد: پیاده‌سازی توزیع شده این دیتاسنترها در استان‌ها، این است که هر دیتاسنتر برای خودش می‌تواند ارائه‌دهنده خدمات در استان مربوطه باشد و همچنین می‌تواند این فضا را نیز در اختیار دیگران برای ارائه خدمات قرار دهد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:‌ این دیتاسنترها، با توجه به جداسازی شبکه اینترنت از شبکه اینترانت، بستر عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در کشور را ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: هدف از ایجاد مراكز داده‌، درآمدزایی برای دولت نیست و با پهنای باندی كه در شبكه‌ی اطلاعات دیده شده است، بستر‌های لازم برای عملیاتی ‌شدن مراكز داده به ارمغان آورده می‌شود كه می‌توانند در ارتباط با شبكه‌ی ملی اطلاعات باشند.

مهندس علی حکیم جوادی با اشاره به این‌كه برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی الكامپ برای متخصصان حوزه‌ی فاوا، دستاورد‌های تخصصی و ویژه‌ای به همراه دارد، خاطرنشان كرد: برای افراد غیرتخصصی نیز شامل آموزش و فرهنگ‌سازی می‌شود و یكی از برنامه‌های مهم و اساسی سازمان نیز همین است كه فرهنگ‌سازی در بستر فن‌آوری اطلاعات شكل بگیرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص مصوبه شورای عالی اداری درخصوص سازمان فناوری اطلاعات گفت: شورای عالی اداری در تاریخ دوم شهریور 1390 مصوبه‌ای داشت که براساس آن سازمان فناوری اطلاعات به صورت هیئت عاملی اداره خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از آن برای اجرا و ارایه اساسنامه فعالیت این سازمان نقطه نظراتی به شورای عالی اداری پیشنهاد شد که در این راستا در شهریورماه سال 90 این شورا با مدل ارایه شاه موافقت کرد و از این پس سازمان فناوری اطلاعات به صورت هیئت عاملی اداره خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:‌ بعد از امضای ریاست جمهور برای این مصوبه سازمان فناوری اطلاعات یک ماه فرصت خواهد داشت تا اساسنامه جدید را به دولت ارایه کند و پیش بینی می‌شود این اساسنامه تا پایان سال به سازمان فناوری اطلاعات ابلاغ شود.

وی با اشاره به این‌كه برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی الكامپ برای متخصصان حوزه‌ی فاوا، دستاورد‌های تخصصی و ویژه‌ای به همراه دارد، خاطرنشان كرد: برای افراد غیرتخصصی نیز شامل آموزش و فرهنگ‌سازی می‌شود و یكی از برنامه‌های مهم و اساسی سازمان نیز همین است كه فرهنگ‌سازی در بستر فن‌آوری اطلاعات شكل بگیرد.

وی درباره‌ی شركت‌های حاضر در نمایشگاه گفت: الكامپ هفدهم فرصت خوبی برای تعامل و رایزنی‌های بخش خصوصی و دولتی ایجاد كرده و در حوزه‌ی تولید خدمات و مشاوره، قطعا شركت‌ها می‌توانند با استفاده از این فرصت بازار محصولات خود را گسترش دهند و حتی برروی صادرات محصولات نیز حسابی ویژه باز كنند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA