مقام اول ایران در تولید علم میان کشورهای غرب آسیا

 رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: ایران مقام اول تولید علم را در بین کشورهای غرب آسیا از آن خود کرده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، جلسه هم اندیشی ارتقای جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در نظام رتبه بندی ISC و بین المللی با حضور جعفر مهراد سرپرست ISC و کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
جعفر مهراد در ابتدا به بیان اهمیت ارتقای جایگاه دانشگاه پرداخت و گفت: اگر به تاریخ و تمدن اسلامی بنگریم دانشگاهها همیشه فعالیت های خود را بصورت بین المللی ادامه داده اند. جهانی سازی باعث شده است که دانشگاه های طراز اول بیشتر شناخته شوند و در این راستا نیز نظام های رتبه بندی بین المللی، دانشگاه های جهان را رتبه بندی کرده و معرفی می کنند.
وی در ادامه شاخص های نظام رتبه بندی QS را توضیح داد و اهمیت هر مورد را به تفصیل بیان کرد که با آگاهی دانشگاه ها از این شاخص ها، می توان در ارتقای رتبه دانشگاه ها در نظام های رتبه بندی بین المللی کمک کرد.
سرپرست ISCگفت: مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری بصورت رایگان در اختیار دانشگاه ها قرار داده شده است و دانشگاه های کشور می توانند با مراجعه به پایگاه های اطلاعاتی غنی آن وضعیت دانشگاه خود را در سطوح ملی و بین المللی در مقایسه با سایر دانشگاه های جهان مشاهده کنند.
وی همچنین در خصوص سنجش و پایش علم در حوزه ها و موضوعات گوناگون گفت: اکنون توسعه علمی و سیاستگذاری علم و فناوری به موضوعی مهم تبدیل شده که این مهم در کشور جمهوری اسلامی ایران نیز مورد تاکید است.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری درباره پژوهش و فناوری کشور که دستاورد های مهمی دارد، گفت: ایران با دارا بودن بالاترین رشد تولیدات علمی، مقام اول دنیا و از لحاظ تعداد مقالات مقام 17 جهان و اول غرب آسیا را دارا می باشدوهر سال نسبت به سال قبل به دلیل توجه دانشگاه ها پیشرفت بیشتری در تولید علم دارد.
مهراد در ادامه تعداد مقالات نمایه شده در ISI را از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون اعلام کرد و گفت: ایران در این نظام رتبه بندی رتبه 20 را دارد و دانشگاه فردوسی مشهد در این رتبه بندی در بین دانشگاه های کشور در رتبه 10 قرار دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA