• اخبار
  • اخبار اجتماعی - اخبار اقتصادی

غفلت از تحولات جهانی موجب زیان ها ی استراتژیک می شود

 شناخت فرصتها و تحولات جهانی برای حفظ منافع کشورها امری واجب بوده و غفلت از تحولات جهانی موجب زیانها استراتژیک می شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات فناوری اطلاعات دکتر نصرالله جهانگرد در اجلاس اماده سازی ملی برای اجلاس سران جامعه اطلاعاتی اظهار داشت: از اواخر قرن گذشته ادبیات توسعه جهان تغییر کرده است و کشورها براساس دستور کار سازمان های بین المللی برنامه ریزی می کنند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: اجلاس های بعدی سران بیشتر حول محور فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود و در اجلاس مقدماتی سران موضوعات فناوری اطلاعات به صورت فرابخشی مطرح می شود.

وی با بیان اینکه توجه سران دنیا به استقلال تلکام از جامعه اطلاعاتی بوده است تصریح کرد: از آغاز سال 2003 نهادهای بین اللملی و کمیته های مشورتی در دنیا پاگرفته و در ایران نیز در سال های 2003 تا 2005 مشارکت فعالی داشته ایم.
جهانگرد اامه داد: در مراحل تدوین سند جمهری اسلامی ایران جز کشورهای اصلی بوده و در طراحی معماری این سند که مورد پذیرش اجلاس جامعه اطلاعاتی قرار گرفت سهم مهمی ایفا کردیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: در آغازه هزاره سوم سازمان ملل هدف های روش و ساده ای را به تصویب رساند که یکی از آنها سند WSIS است که مطابق این سند برنامه توسعه جهانی تا سال 2015 تدوین شده است.
وی با تاکید بر اینکه شناخت فرصت ها و تحولات جهانی برای حفظ منافع کشورها امری واجب است تصریح کرد: تصمیمات جهانی به کشورهای کمتر توسعه یافته با توجه به مبادلات ظرفیت های سایر کشورها بیشتر کمک می کند.
جهانگرد یکی از مهم ترین محورهای مورد بحث در سازمان ملل را بحث اداره اینترنت جهانی دانست و گفت: ایران نیز یکی از مدافعان قرار گرفتن حاکمیت آیکن زیر نظر سازمان ملل است.
وی همچنین استفاده از خدمات فاوا را برای رشد و بهره وری کشورها، بهبود بهداشت و خدمات پایه و مالکیت معنوی، لازم دانست و گفت: در اجلاس 2015 پیشرفت ها ی کشور ها در این خصوص بررسی و اهداف مورد نظر با توجه به برنامه هزاره سوم مدنظر قرار می گیرد.
وی با بیان این که ایران برنامه ریزی های لازم را برای حضور پررنگ در این اجلاس را دارد تصریح کرد: در صورتی که دستاورد های خوبی در عرصه های ملی و بین المللی داشته باشیم م می توانیم تجربیات خود را منتقل کرده و از تجربیات سایرین به نحو خوبی بهره ببریم.
لازم به ذکر است اجلاس سران جامعه اطلاعاتی از 20تا 23 خرداد ماه سال جاری در مقر اتحادیه جهانی مخابرات برگزار خواهد شد و در آن سران کشو.ر های مختلف حضور خواهند داشت .

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA