• اخبار
  • اخبار اقتصادی - اخبار سیاسی

آیین نامه نحوه هزینه بودجه شوراهای اسلامی کشور ابلاغ شد

با موافقت دولت، آیین نامه نحوه هزینه بودجه شوراهای اسلامی کشور ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد شورای عالی استانها و به استناد بند(6) ماده(78) مکرر(2) الحاقی قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375- مصوب 1382- آیین نامه نحوه هزینه بودجه شوراهای اسلامی کشور را تصویب کرد.

بر این اساس، سال مالی شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها یک سال شمسی است که از اول فرودین ماه هر سال شروع و به پایان اسفندماه همان سال ختم می شود و برای سال اول استثنائاً از تاریخ تشکیل و شروع فعالیت تا پایان اسفندماه همان سال خواهد بود.

همچنین مسئولیت تنظیم بودجه شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها و نظارت بر حسن اجرای آن و تنظیم متمم و تفریغ بودجه بر عهده رئیس شورای مربوط است.

بر اساس این مصوبه، رئیس شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها تا آخرخردادماه سال بعد، تفریغ بودجه و صورتهای مالی شورا و دبیرخانه را به هیئت رئیس شورا ارائه می کند. شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها موظف هستند تا پانزدهم تیرماه برای صورتهای مالی شورا و دبیرخانه اعلام نظر و تصمیم مقتضی را اتخاذ کنند.

رئیس شورا می تواند با تصویب شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها اعتبارات مصوب در بودجه را برای هر یک از موارد هزینه و با فعالیتهای داخل در یک وظیفه تا ده درصد کاهش یا افزایش دهد به نحوی که از اعتبار کلی بودجه مصوب برای آن وظیفه تجاوز نکند.

بر این اساس، حساب های بانکی شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها در یکی از بانکهای مجاز کشور افتتاح می شود. افتتاح حساب بانکی به نام شورا با پیشنهاد رئیس شورا و تصویب شورا امکانپذیر است.

همچنین پرداختهای شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها با اسناد مثبته انجام می گیرد. در مورد هزینه هایی که تنظیم اسناد مثبته آن قبل از پرداخت میسر نباشد،ممکن است به طور علی الحساب پرداخت و اسناد هزینه آن در اسرع وقت تکمیل و به حساب قطعی منظور شود، نوع و میزان هزینه هایی که به صورت علی الحساب قابل پرداخت است و طرز استفاده از تنخواه گردان پرداخت به موجب دستورالعمی است که به تصویب وزیر کشور می رسد.

حسابرسی و ممیزی از حسابهای هزینه ای شوراهای اسلامی روستا(عشایر)، بخش شهر، شهرستان، استان و شورای عالی استانها با انتخاب حسابرس رسمی عضو جامعه حسابداران رسمی منتخب شورا انجام خواهد شد.

بر اساس این مصوبه، انجام معاملات، مشمول بخش امور معاملات قانون آیین نامه مالی شهرداری ها-مصوب 1346- و اصلاحات بعدی آن خواهد بود.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA