وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شده است

رییس جمهوری با اشاره به امکانات و توانمندی های گسترده استان آذربایجان غربی و همجواری آن با سه کشور منطقه تصریح کرد: افتتاح و عملیات اجرایی 369 طرح و پروژه در استان آذربایجان غربی، زمینه را برای آبادانی و تحولی بزرگ در این استان مهیا کرد.

رییس جمهوری با اشاره به امکانات و توانمندی های گسترده استان آذربایجان غربی و همجواری آن با سه کشور منطقه تصریح کرد: افتتاح و عملیات اجرایی 369 طرح و پروژه در استان آذربایجان غربی، زمینه را برای آبادانی و تحولی بزرگ در این استان مهیا کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه و در پایان سفر دو روزه خود به استان آذربایجان غربی در نشستی با خبرنگاران گفت: آذربایجان غربی به لحاظ ظرفیت های کشاورزی و همجواری با سه کشور همسایه ، موقعیت استراتژیک و اهمیت بالایی دارد و در جلسه توسعه استان بحث این بود که چگونه این مرزها را فعال‌تر کنیم و راه‌های منتهی به این مرزها چگونه احیاء شود.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به وحدت و هماهنگی خوب میان مسئولان، مقامات فرهنگی، حوزه علمیه و علما و روحانیون استان آذربایجان غربی گفت: در این استان شیعه، سنی، کرد، آشوری و ارمنی همه در کنار هم به عنوان فرزندان ایران سربلند و زیر خیمه جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند و ما شاهد یک وحدت و انسجام مثال‌زدنی در استان آذربایجان غربی هستیم.

دکتر روحانی همچنین به وضعیت دریاچه ارومیه اشاره کرد و با ابراز خرسندی از نکات گزارشی که در همین ارتباط در شورای اداری استان آذربایجان غربی مطرح شد، اظهارداشت: با طرح ها و برنامه هایی که دولت یازدهم از ابتدای فعالیتش برای مساله احیاء دریاچه ارومیه در دستور کار قرار داد، امروز وضعیت این دریاچه تثبیت شده و تراز آب دریاچه امسال نسبت به سال 92 بالاتر است.

رییس جمهوری تصریح کرد: همیشه علاقه مند بودیم در منطقه غرب کشور شاهد اجرای طرح های بزرگ و پیشرفته صنعتی باشیم که امروز با افتتاح مجتمع پتروشیمی مهاباد، گامی در این راستا برداشته شد و همه مناطق غرب کشور و کردنشین در مسیر این خط تولیدی هستند و امیدوارم هر چه سریع تر دولت موفق شود بخشهای پایین دستی این مجتمع را نیز راه اندازی کند.

دکتر روحانی خاطرنشان ساخت: در مجموع پروژه‌ها و طرح‌های زیادی برای این استان در دستور کار قرار گرفته است. این استان از استان‌هایی است که در آن در زمینه آب و کشاورزی، سرمایه‌گذاری بسیار عظیمی در دولت یازدهم انجام گرفته و این روند ادامه می یابد.

رییس جمهوری گفت: البته این موضوع ویژه این استان نیست. این برای همه مناطق غرب کشور است . ما در خوزستان نیز سرمایه‌گذاری عظیمی را در زمینه آب، محیط زیست و کشاورزی انجام داده ایم.

دکتر روحانی افزود: بسیار مهم است بتوانیم اراضی کشاورزی کشور را با شیوه های مدرن آبیاری و تجهیز کنیم و این یکی از راه‌حل‌های اساسی برای مقابله با معضل کمبود آب در این منطقه و در کل کشور است. تصمیم دولت بر این است که 28 هزار هکتار از اراضی کشاورزی، تحت پوشش آبیاری مدرن قرار بگیرد.

رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه های دولت برای ایجاد رونق و کاهش فقر و بیکاری تصریح کرد: بسیاری از مراکز و بنگاه‌های تولیدی ما 100 درصد فعال نیستند و برخی هم تعطیل شده اند. امسال حدود 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی و فعالسازی حدود 7 هزار واحد در نظر گرفته شده است و در پایان سال آماری خوبی را به مردم ارایه خواهیم داد.

دکتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه راهکار دولت برای بهره وری مناسب تر از تولیدات باغی و زراعی آذربایجان غربی چیست؟ ، خاطرنشان ساخت: برای صادرات محصولات کشاورزی، یکصد میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه اختصاص دادیم. امروز با توجه به رفع مشکلات مبادلات بانکی، وضعیت خوبی برای جهش در عرصه صادرات پیش روی تولیدکنندگان است.

رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه های دولت برای احیا و بهره برداری از منابع دریاچه ارومیه گفت: بهره برداری از منابع دریاچه ارومیه موضوع جلسه ای بین بخش صنعت و محیط زیست در تهران بود و گفته شد که مواد معدنی موجود در دریاچه خریداران خوبی دارد.

دکتر روحانی اضافه کرد: به طور کلی این تصمیم را اتخاذ کردیم که باید از این منابع استفاده و بهره‌برداری شود اما نکاتی که محیط زیست می گوید باید مراعات شود. دستور داده ام طرحی برای این منظور آماده و اجرا شود. باید استان از این منابع بهره مند شود. دریاچه نعمت الهی است و منابع موجود در آن هم نعمتی است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

رییس جمهوری در پاسخ به سوال بعدی درباره ظرفیت های گردشگری استان اظهار داشت: دریاچه ارومیه باید احیاء شود که باعث جذب گردشگری سلامت خواهد داشت و ما باید گردشگرهای داخلی را جذب کنیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA