ایران، هفتمین تولید كننده عسل دنیاست

رئیس کارگروه زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: میانگین تولید عسل از هر کندو حدود 10 کیلو و 800 گرم است و سالانه 77 هزار تن عسل در کشور تولید می‎شود.

رئیس کارگروه زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی گفت: میانگین تولید عسل از هر کندو حدود 10 کیلو و 800 گرم است و سالانه 77 هزار تن عسل در کشور تولید می‎شود.

 

محمد میرزایی، در کارگروه آموزشی تولید ژل رویال، گرده گل و پرورش زنبورعسل، بیان کرد: در سطح کشور حدود 74 هزار نفر به صنعت زنبورداری مشغول هستند.

 

وی با اشاره به وجود شش میلیون و 690 هزار کندوی زنبور عسل در کشور افزود: از این تعداد کندو حدود 77 هزار تن عسل در سال تولید می‎شود.

 

میرزایی اظهار کرد: میانگین تولید عسل هر کندو در کشور حدود 10 کیلو و 800 گرم است و ایران در رتبه‎بندی جهانی رده هفتم تولید را به خود اختصاص داده است.

 

این مسئول با بیان اینکه در کلونی زنبورعسل، ایران رتبه چهارم را دارد، گفت: همچنین در استان لرستان 1700 نفر به پرورش زنبورعسل مشغول هستند که با 167 هزار کلونی حدود 1300 تن عسل در سال تولید می‎کنند.

 

وی میزان تولید عسل را در استان به طور میانگین برای هر کندو حدود هشت کیلوگرم اعلام و اضافه کرد: لرستان رتبه دوازدهم را در سطح کشور از نظر میزان تولید عسل به خود اختصاص داده است.

 

میرزایی هدف برگزاری این دوره را خروج از تولید تک محصولی زنبورعسل دانست و گفت: استفاده از توان ژنتیکی زنبورعسل و بهره‎گیری مناسب و بالا از طبیعت با ارائه یک مدیریت توانمند و دانش‎بنیان از اهداف ماست.

منبع: ايسنا

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA