• اخبار
  • اخبار فناوری - مهم ترین اخبار

تجهیز سه هزار روستا به صندوق‌های هوشمند

غلامرضا نجاری ،عضو هیات مدیره شرکت پست ازتجهیز 3000 روستا به صندوق‌های هوشمند پست، خبرداد

غلامرضا نجاری ،عضو هیات مدیره شرکت پست ازتجهیز 3000 روستا به صندوق‌های هوشمند پست، خبرداد

 به گزارش ایسنا، غلامرضا نجاری اظهار کرد: با توجه به رویکرد اتحادیه جهانی پست و در نظر گرفتن جنبه‌های مالی، الکترونیک و فیزیکی برای خدمات پستی، تغییری در بحث صندوق‌های پستی رخ داده و صندوق‌هایی با رویکرد سه‌بعدی طراحی شده‌اند.

عضو هیات مدیره شرکت پست با اشاره به نصب صندوق‌های جدید پستی، از حذف صندوق‌های قدیمی ظرف سه تا پنج سال آینده خبرداد و گفت: در این صندوق‌ها قسمت انتهایی همانند صندوق‌های قدیمی برای ارسال نامه‌های عادی در نظر گرفته شده، اما تفاوت این بخش با صندوق‌های قدیمی آن است که صندوق‌های جدید به شکل هوشمند عمل کرده و پس از آنکه مرسوله‌ای به آنها انداخته شود به اولین و نزدیک‌ترین مرکز پستی به‌طور هوشمند اطلاع‌رسانی می‌شود که در اولین فرصت نسبت به تخلیه صندوق مربوطه اقدام شود.

نجاری درباره قسمت فوقانی دستگاه‌های مذکور هم اظهار کرد: بخش فوقانی این دستگاه به خدمات مالی و الکترونیک مربوط می‌شود و کلیه خدمات دستگاه‌هایATM را به غیر از خدمات پرداخت انجام می‌دهد.

عضو هیات مدیره شرکت پست ادامه داد: علاوه بر این خدمات پستی هم در این بخش تعبیه شده و در قالب استفاده از آن امکان فروش تمبر و رهگیری مرسوله نیز وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که نصب این صندوق‌ها از سوی بخش خصوصی پیگیری و انجام شده، عنوان کرد: براساس ایده و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از روز 17 مهرماه300 دستگاه جدید در استان‌های مختلف نصب خواهد شد و تا پایان سال نیز 3000 نقطه روستایی کشور مجهز به صندوق‌های جدید می‌شود تا روستاییان بتوانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

نجاری همچنین یادآور شد: در فاز اول اجرای این طرح نیز 11 صندوق از چهار ماه پیش تاکنون به‌طور آزمایشی در مناطق مختلف شهر تهران نصب شده‌اند و طبق برنامه‌ ریزی‌های صورت گرفته تلاش بر آن است که ظرف سه تا پنج سال آینده این صندوق‌ها جایگزین صندوق‌های قدیمی شوند.

اما عضو هیات مدیره شرکت پست در پاسخ به این سوال که با توجه به حجم پایین مرسولات و نامه‌هایی که به شکل عادی و از طریق صندوق‌ها پست می‌شوند، آیا اجرای چنین طرحی اتلاف هزینه محسوب نمی‌شود، گفت: یکی از تفاوت‌های ما با پست کشور‌های پیشرفته همین جاست، چرا که در کشورهای پیشرفته دنیا حجم عمده‌ای از مرسولات به شیوه‌ی عادی ارسال می‌شوند و حتی در برخی کشورهای عضو اتحادیه جهانی پست 90 درصد حجم مرسولات به شیوه عادی ارسال می‌شود.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA