• اخبار
  • اخبار اقتصادی - اخبار سیاسی

افزایش 55 میلیارد دلاری موجودی صندوق توسعه ملی

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این كه طی دو سال اخیر 35 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی ذخیره شده است، گفت: با توجه به روند صعودی قیمت نفت موجودی صندوق توسعه ملی تا پایان سال می تواند به 55 میلیارد دلار برسد.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی در سالن صبا در محل صدا و سیمای مشهد مقدس كه پس از افتتاح رسمی پروژه های مسكن مهر در استان خراسان رضوی انجام شد، افزود:دولت نهم و دهم برای نخستین بار در تاریخ كشور توانست بخشی از درآمد نفت را ذخیره كند و این در حالی است كه دولت های گذشته همه درآمد نفت در هر سال را در همان سال خرج می كردند.

رییس جمهور اظهارداشت: از سال 1389، 20 درصد از درآمد نفتی كشور را كنار گذاشتیم، در سال 90 هم 20 درصد از درآمد نفتی را ذخیره كرده ایم، در سال 1391 نیز 23 درصد از درآمد نفتی را ذخیره خواهیم كرد.

احمدی نژاد خاطرنشان كرد: طبق پیش بینی های انجام شده در سال 1392 هم 26 درصد از درآمدهای نفتی كشور ذخیره خواهد شد.

رییس جمهوری دربخش دیگری ازسخنان خود با تاكید بر ضرورت توسعه صنعت كشاورزی در كشور گفت: 36 میلیون هكتار از اراضی كشور قابل كشت است اما در شرایط كنونی تنها 18 میلیون هكتار زیر كشت آبی و یا دیم قرار دارد.

احمدی نژاد با بیان این كه حدود 9 میلیون هكتار از اراضی زیر كشت در كشور به صورت دیم كشت می شود و بازدهی چندانی ندارد، افزود: دولت برای مهار آب های روان در سطح كشور طرح های بزرگی دارد.

رییس جمهوری تصریح كرد:اخیرا در سفر به تاجیكستان قراردادی بین سه كشور ایران، افغانستان و تاجیكستان به امضا رسید كه طبق آن، آب تاجیكستان از مسیر افغانستان به ایران منتقل خواهد شد كه البته این آب بیشتر به منطقه خراسان اختصاص خواهد یافت.

احمدی نژاد همچنین از دو طرح بزرگ برای انتقال آب از دریایی عمان و دریای مازندران خبر داد و گفت كه كارهای اجرای این دو طرح بزرگ به منظور انتقال آب به مناطق مركزی كشور بزودی آغاز خواهد شد.

رییس جمهوری، ساختن ایران را یك ماموریت الهی دانست و اظهارداشت: پرواز ایران به سمت قله های عزت و اقتدار به مثابه پركشیدن انسان به سوی ارزش های الهی است و هركس دلش برای ایران و برای ارزش های انسانی و الهی می سوزد باید برای ساختن و آبادانی و پیشرفت ایران عزیز آستین بالا بزند.

احمدی نژاد با بیان اینكه'یكی از مهمترین كارها در كشور گسترش تولید و افزایش ثروت ملی است'، خاطرنشان كرد: شاید بودند كسانی كه باور نداشتند و هنوز هم باور ندارند كه ایران می تواند به دست ایرانی ، با اندیشه ایرانی و كار و تلاش ایرانی ساخته شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مديريت محتواي درگاه خدمات الكترونيكي ايران منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • متن تشخیص هویت Refresh CAPTCHA Refresh CAPTCHA