• اخبار
  • اخبار فناوری - مهم ترین اخبار

طراحی و ساخت ماهواره های امیركبیر و ظفر و دوستی

دکتر محسن بهرامی رییس سازمان فضایی در نشست تخصصی فضایی که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سازمان فضایی ایران برگزار شد، با اشاره به پروژه‌های در دستور کار این سازمان از اجرای پروژه‌هایی برای ساخت ماهواره‌برهای حامل ماهواره‌ها در مدارهای بالاتر و همچنین طراحی و احداث تلسکوپ با همکاری های بین المللی خبر داد.

دکتر محسن بهرامی رییس سازمان فضایی در نشست تخصصی فضایی که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سازمان فضایی ایران برگزار شد، با اشاره به پروژه‌های در دستور کار این سازمان از اجرای پروژه‌هایی برای ساخت ماهواره‌برهای حامل ماهواره‌ها در مدارهای بالاتر و همچنین طراحی و احداث تلسکوپ با همکاری های بین المللی خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر بهرامی با تاکید بر این که بخش فضایی کشور تنها مربوط به ساخت و پرتاب ماهواره نمی‌شود، اظهار کرد: ماهواره‌ها بخشی از فناوری‌های کشور هستند، از این رو امیدواریم مرکز فضایی ماهدشت این سازمان به مرکزی برای فعالیت‌های فضایی کشور تبدیل شود.

رییس سازمان فضایی گفت: در حال مذاکره با کشور ایتالیا هستیم تا به زودی ماهواره مصباح به کشور انتقال یافته و آماده پرتاب شود.

بهرامی با تاکید بر این که ماهواره‌های مصباح 2 و ناهید 1 در حال طراحی است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن ماهواره امیرکبیر، ظفر و دوستی از دیگر ماهواره‌هایی هستند که در دستور کار قرار دارند.

رییس سازمان فضایی ایران از اجرای پروژه‌هایی برای ساخت ماهواره‌برهایی که حامل ماهواره‌ها در مدارهای بالاتر باشند، خبر داد و یادآور شد: در بخش دانشجویی نیز همکاری‌های بین‌المللی با اپسکو داریم؛ به گونه‌ای که چندین پروژه مشترک با اپسکو داریم که نمایندگانی از دانشگاه‌ها برای مذاکره با این سازمان اعزام شده‌اند.

وی ابراز امیدواری کرد در این مذاکرات ایران بتواند سهم خود را از این پروژه‌ها دریافت کند.

بهرامی به برنامه‌های این سازمان تا افق 1404 اشاره کرد و گفت:‌ برنامه‌هایی در زمینه موقعیت‌یابی و ناوبری، اکتشافات فضایی، سنجش از راه دور و مخابرات فضایی از جمله برنامه‌های این سازمان تا افق 1404 است.

وی همچنین ساخت ماهواره ملی مخابراتی را از دیگر برنامه‌های این سازمان نام برد و با تاکید بر این که این پروژه فعال است، اضافه کرد: علاوه بر آن در جهت توسعه ماهواره‌های مخابراتی بومی برنامه‌هایی داریم که در این راستا پروژه ماهواره ناهید و امیرکبیر برای قرار گرفتن در مدار لئو از این گونه پروژه‌ها است.

بهرامی قرار گرفتن ماهواره‌ها در مدار ژئو را از دیگر برنامه‌های این سازمان نام برد و یادآور شد: دسترسی به این مدار نیاز به توسعه فناوری‌های متعدد دارد.

رییس سازمان فضایی ایجاد منظومه‌های مخابراتی لئو را از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: علاوه بر آن با همکاری دانشگاه‌ها، پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه توسعه بومی ماهواره‌های سنجش از راه دور تعریف شده است.

وی توسعه ایستگاه‌های زمینی را از دیگر برنامه‌های این سازمان نام برد و گفت: در این راستا علاوه بر تکمیل شبکه‌ ایستگاه‌های زمینی داخلی، احداث ایستگاه‌های زمینی خارجی نیز مورد نیاز است.

وی با اشاره به برنامه‌های این سازمان در زمینه اکتشافات فضایی افزود: در این راستا اقدام به طراحی و احداث اولین رادیو تلسکوپ ملی کردیم؛ ضمن این که در زمینه ایجاد پایگاه ملی داده‌های نجومی و فضایی نیز برنامه‌هایی در دستور کار داریم.

رییس سازمان فضایی همچنین از برگزاری مسابقه ماهواره‌های مکعبی خبر داد و در این باره توضیح داد: برگزاری این مسابقه به منظور جذب فناوری‌های مورد نیاز در آینده بسیار اهمیت دارد؛ از این رو با برگزاری این مسابقه دانشجویان با طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی اقدام به توسعه فناوری‌هایی در این حوزه خواهند کرد.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات