ایرانی ها 74 سال عمر می كنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 60 درصد انواع سرطان ها قابل پیشگیری است گفت: باید از طریق رسانه ها فرهنگ یادگیری و اراده را برای ارتقای بهداشت عمومی توسعه دهیم و از بهانه گیری و تنبلی برای فعالیت هایی از جمله ورزش کردن پرهیز کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه 60 درصد انواع سرطان ها قابل پیشگیری است گفت: باید از طریق رسانه ها فرهنگ یادگیری و اراده را برای ارتقای بهداشت عمومی توسعه دهیم و از بهانه گیری و تنبلی برای فعالیت هایی از جمله ورزش کردن پرهیز کنیم.
سیدحسن قاضی زاده هاشمی روز شنبه در همایش ملی سلامت در یزد با بیان اینکه جنایت های افرادی که در عین رفاه به نام دین صورت می گیرد ناشی از جهل است افزود: در حوزه بیماری نیز چنین است و نادانی و کم اطلاعی سبب بروز بیماری هایی از جمله دیابت می شود.
وی اظهار کرد: 60 درصد زنان و 40 درصد مردان در تهران اضافه وزن دارند که اگر این سیر ادامه داشته باشد در آینده برای وزیران بعدی و اداره کنندگان حوزه بهداشت و درمان مصیبت خواهد شد، به طوری که تا 30 سال آینده جمعی سالمندی کشورمان سه برابر و دیابتی ها دو تا 2.5 برابر افزایش خواهد یافت.
وی با اطمینان از اینکه آگاهی مردم استان یزد نسبت به مسائل بهداشتی ارتقا می یابد، ادامه داد: طرح مراقبت سلامت به طور کامل در استان یزد مستقر شده و به ازای هر سه تا چهار هزار نفر یک مراقب سلامت فعال است که همه بیماری های قابل پیش بینی را متذکر خواهد شد.
وی اضافه کرد: مسئولان و مردم از جمله سفیران سلامت با رفتار و همت خود می توانند با احترام تذکرهای لازم را در خصوص موارد مختلف از جمله وزن به اعضای خانواده و سایرین ارائه کنند.
وزیر بهداشت با اشاره به عوارض ناشی از بیماری دیابت تصریح کرد: باید نسبت به این بیماری شناخت مناسبی داشته باشیم و برای مبتلانشدن تلاش کنیم، چرا که نزدیک به 75 درصد افرادی که فکر می کنند قندشان کنترل است اشتباه می کنند.
قاضی زاده دو پیام اصلی همایش ملی سلامت در یزد را کنترل وزن و رژیم غذایی مناسب عنوان کرد و گفت: افرادی که وزن خود را بین پنج تا هفت درصد کاهش دهند یا 150 دقیقه در هفته ورزش کنند 20 درصد کمتر به دیابت مبتلا خواهند شد.
وی افزود: ایرانیان به خصوص نسل جوان در مصرف غذا پرخوری یا بدخوری دارند و میزان کالری گرفته شده 35 درصد بیش از نیاز بدن آنها است و رفته رفته به بیماری مبتلا می شوند.
وی ادامه داد: ایرانی ها 74 سال عمر می کنند اما 63 سال از این دوران را زنده هستند و 11 سال دیگر با معلولیت سپری می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پیشگیری بر درمان مقدم است و ضرورت دارد رعایت شود گفت: عامل 75 درصد مرگ و میرها بیماریهای غیرواگیر است.
قاضی زاده هاشمی با قدردانی از همه افرادی که برای امر پیشگیری در کشور و در حوزه سلامت که در آن مسئولیت مستقیم دارند تلاش می کنند افزود: در مجموعه بولتن هایی که منتشر می شود به ائمه جمعه عزیز توصیه می شود که در خطابه های خود مردم را به پیشگیری و رعایت بهداشت توصیه کنند.

منبع: ايرنا