معرفی شایع‌ترین علائم سرطان‌ها

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: هر تغییر ناگهانی و بدون علت که بیشتر از چند روز در بدن باقی بماند از اهمیت بالایی برخوردار است.

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: هر تغییر ناگهانی و بدون علت که بیشتر از چند روز در بدن باقی بماند از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، پروفسور علی گرجی با اشاره به اینکه 40 درصد از مبتلایان به سرطان، کاهش وزن غیر قابل توجیه دارند، اظهار کرد: در بعضی از انواع سرطان‌ها اگر در مراحل اولیه آگاهی یابیم و به درمان بپردازیم، بیماری با درمان‌های ساده کنترل می‌شود و نیاز به درمان‌های دردآور و سخت نظیر شیمی درمانی و پرتو درمانی نخواهد بود.

گرجی با اشاره به اینکه برای تشخیص سریع‌تر سرطان، راه‌های متفاوتی وجود دارد، ادامه داد: هر تغییر ناگهانی و بدون علت که بیشتر از چند روز در بدن باقی بماند از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه علائم تشخیص سرطان در تمام سنین باید جدی گرفته شود و هرچه سن فرد بالاتر رود، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می‌شود، اظهار کرد: گرچه برخی نشانه‌ها که امروز به آن می‌پردازیم به طور حتم نشانه‌ سرطان نیستند، اما باید با مراجعه به پزشک مطمئن شد که روند بدخیمی در بدن شروع نشده باشد.

گرجی یکی از شایع‌ترین علائم ابتلا به سرطان را کاهش وزن بی‌دلیل عنوان کرد و گفت: حدود 40 درصد از مبتلایان به سرطان، کاهش وزن غیرقابل توجیه را در زمان تشخیص دارند و اغلب این نشانه در افرادی است که مبتلا به تومورهای پستان یا ریه هستند.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: کاهش وزن ممکن است نشانه‌ سرطان روده بزرگ یا بخش دیگری از دستگاه گوارش باشد. کاهش وزن بی‌دلیل تا اندازه‌ای شایع است؛ بطوری که کاهش وزن و تحلیل شدید عضلانی در 80 درصد سرطان‌های پیشرفته قابل مشاهده است.

گرجی کاهش وزن شدید بدون رژیم لاغری را نگران‌کننده دانست و افزود: از دست دادن 4.5 کیلوگرم از وزن بدن در یک ماه یا بیشتر از 10 درصد از وزن کل بدن در مدت شش ماه، نشانه‌ای است که نباید نادیده گرفته شود.

استاد دانشگاه مونستر آلمان دیگر علامت ابتلا به سرطان را تب دائم بیان کرد و گفت: گرچه تب ساده نشانه‌ مقابله بدن با یک عفونت است، اما تب دائمی یا طولانی‌مدت می‌تواند نشانه‌ نوعی سرطان مانند سرطان لنف یا خون باشد. لوسمی یا سرطان خون نشانه‌هایی مانند عفونت مکرر، تب، خستگی، درد و دیگر نشانه‌های مشابه آنفلوانزا دارد که ممکن است هرچند روز یک‌بار تکرار شوند.

گرجی با اشاره به اینکه ضعف و خستگی که با استراحت یا خواب کاهش نیابد و ناشی از مشکلات روحی و روانی هم نباشد، از نشانه‌های سرطان است، خاطرنشان کرد: تنگی نفس ممکن است در اثر بیماری‌های بسیار مختلفی ایجاد شود، اما این نشانه ممکن است با سرطان ریه نیز مرتبط باشد.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: بعضی اوقات نشانه‌های سرطان‌هایی مانند خون و ریه، سرفه‌های شدید همراه با دفع خلط چرکی یا خونی به صورت پایدار یا دوره‌ای است.

گرجی ادامه داد: ممکن است درد قفسه سینه نیز به ناحیه شانه‌ها و بازوها گسترش یابد که باید در صورت چنین نشانه‌هایی حتما با پزشک مشورت شود و اگر سرفه و گرفتگی صدا بیش از شش هفته به طول انجامید، حتما مشکل را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

وی با اشاره به اینکه اگر فرد سابقه‌ مصرف سیگار را داشته باشد، گاهی گرفتگی صدا ممکن است نشانه‌ سرطان حنجره، تیروئید، مری یا ریه باشد، گفت: نفخ دائمی بی‌دلیل و طولانی‌مدت طی چند هفته می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان اعضای داخل شکم باشد. این علامت می‌تواند همراه با درد لگن و احساس پُر بودن شکم نیز باشد.

منبع: ايسنا