آغاز فصل جدید روابط ایران و فرانسه با ورود فابیوس به ایران

لوران فابیوس که صبح امروز وارد تهران شده بود بلافاصله بعد از ورود به ساختمان وزارت امور خارجه رفت و با محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد.

لوران فابیوس که صبح امروز وارد تهران شده بود بلافاصله بعد از ورود به ساختمان وزارت امور خارجه رفت و با محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه کشورمان نیز حضور داشت. فابیوس را در جریان سفر به تهران تعدادی از اعضای دولت فرانسه همراهی می‌کنند. پیش‌بینی می شود گفت‌وگو در مورد اجرای توافقنامه وین و همچنین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌الملل از جمله مسائلی باشد که در جریان گفت‌وگوی این دو دیپلمات ایرانی و فرانسوی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گیرد. طبق برنامه‌های اعلام شده فابیوس در جریان سفر یک روزه به تهران با حسن روحانی رییس جمهوری، ، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

در طی روزهای گذشته مباحث زیادی در مورد سفر فابیوس به تهران مطرح شده است و روز گذشته در اقدامی نادر وزیر امور خارجه این کشور اروپایی به زبان فارسی در روزنامه ایران سرمقاله‌ای در ارتباط با روابط دو کشور ایران و فرانسه نوشت. این نخستین سفر یک وزیر خارجه فرانسه به تهران از بعد از 12 سال است . گفته می شود فابیوس در پایان سفر خود به تهران در سفارت فرانسه با خبرنگاران فرانسوی نشست خبری خواهد داشت. فابیوس در هنگام ورود به تهران اعلام کرد : هیاتی بسیار مهم اقتصادی از شرکت های مختلف فرانسه ماه سپتامبر (شهریور) به ایران سفر خواهند کرد.

منبع: خبرگزاري فارس