واگذاری نخستین شناسه شیء (OID)

 مهندس فروزنده دوست،‌ سرپرست معاونت سیاست گذاری و اعتبار بخشی در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: شناسه شی (OID-Object Identifier) یك روش كدگذاری استاندارد بین‌المللی برای تمایز اشیاء است كه با همكاری سازمان جهانی استاندارد (ISO) و اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) تعیین شده است.

وی افزود: این شناسه بمنظور شناسایی منحصر بفرد نهادها و موسسات دولتی و غیردولتی، طرح­ها وپروژه ها، محصولات و خدمات در فضای مجازی استفاده می شود.
فروزنده دوست در خصوص دیگر ویژگی های این سیستم گفت: شناسایی اشیاء در شبكه ملی سلامت و کاربرد در نظام سلامت، کاربرد در اعتباربخشی گواهینامه، پروانه و یا تائید نمونه از جمله ویژگی های استفاده از این نوع شناسه ها محسوب می شود.
وی خاطرنشان كرد: از سایر كاربرد های این شناسه می توان به مواردی چون تمایز اشیاء در شبكه ملی اطلاعات و سایر شبکه های خصوصی اشاره كرد.
سرپرست معاونت سیاست گذاری و اعتبار بخشی با بیان این مطلب كه تا كنون، این سامانه مورد استقبال بسیاری از شركت ها و نهادها قرار گرفته تصریح كرد: علامندان جهت درخواست شناسه شی متقاضیان می توانند به آدرسwww.oid-info.ir مراجعه و درخواست خود را به صورت برخط ارائه كنند.