نفوذ ICT منجر به تاثیر متقابل این حوزه با سلامت انسان شده است

تامین دسترسی عمومی به خدمات ICT با کیفیت مناسب، رسالت اصلی وزارت ارتباطات است والبته استفاده از فناوری‌های نوین زمانی ارزشمند است که کمترین ضرر را برای سلامتی انسان و محیط زیست داشته باشد که در غیر اینصورت انسان با سرعت بیشتر به سمت نابودی می‌رود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، دکترمحمود واعظی در پیامی به سمینار ایمنی تشعشع در شبکه های تلفن همراه، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اثر مضاعف توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه علوم، اقتصاد، فرهنگ و هنر، سلامت و دهها حوزه دیگر بر کسی پوشیده نیست.
وی افزود: تامین دسترسی عمومی به خدمات ICT با کیفیت مناسب، رسالت اصلی وزارت ارتباطات است والبته استفاده از فناوری‌های نوین زمانی ارزشمند است که کمترین ضرر را برای سلامتی انسان و محیط زیست داشته باشد که در غیر اینصورت انسان با سرعت بیشتر به سمت نابودی می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: توسعه زیرساختهای ارتباطات الکترونیکی برای ارائه خدمات روز فناوری اطلاعات در بستر شبکه‌های متنوع ارتباطی زمینه‌ساز توسعه همه جانبه کشور است.
دکتر محمود واعظی با بیان این مطلب که استفاده از ICT توانسته در کاهش آلودگی های زیست محیطی و کاهش تولید گاز منواکسید کربن نقش موثری داشته باشد و به عنوان یکی از راههای نجات محیط زیست بشر معرفی می شود تصریح کرد: از طرف دیگر دفع زباله‌های ICT نظیر باطری‌ها، مانیتورها و غیره و همچنین تشعشعات غیراستاندارد می‌تواند برای محیط زیست خطرآفرین باشد.
وی ادامه داد: هم‌اکنون در عرصه خدمات تلفن همراه، با تلاش قابل تقدیر اپراتورها و استقبال مردم، ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به شاخص قابل قبولی رسیده است.
وی تاکید کرد: بر همین اساس و با ممکن شدن ارائه خدمات متنوع فناوری اطلاعات در قالب فضای مجازی در شبکه‌های تلفن همراه، عزم این وزارتخانه را برای برداشتن گامهای بلندتر در تامین دسترسی به خدمات باند پهن افزایش داده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شناسائی، اعمال و تطابق با استانداردهای فنی، بهداشتی بین المللی و ایمنی در تمام شبکه‌های تلفن همراه را سرلوحه اقدامات این وزارتخانه و اپراتورهای آن دانست و گفت: استقبال شهروندان از شبکه‌های تلفن همراه نشان دهنده رضایت عمومی از عملکرد ارائه‌کنندگان خدمات و اعمال‌کنندگان مقررات و استانداردها می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: تمام تجهیزات رادیوئی و شبکه‌های تلفن همراه مطابق با استانداردهای روز، نصب و به کار گرفته می‌شوند و ایمن‌بودن سطوح انرژی تشعشعی آنها مستقیماً زیر نظر سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.
وی افزود: این درحالی است که این وزارتخانه در بالاترین سطح خود، ایمنی مردم و شاغلان حوزه ارتباطات را رصد نموده و همواره با متولیان قانونی در تعامل بوده است.
دکتر محمود واعظی با بیان این مطلب که آموزش و اطلاع‌رسانی به عموم مردم برای نحوه استفاده صحیح از تجهیزات ارتباطی بهترین راه برای حفظ سلامتی عمومی است تصریح کرد: البته برای کارکنان این حوزه که بصورت مستمر با اشعه‌های ماکروویو ویونساز و غیر یونساز در تماسند ، بایستی برنامه‌های آموزشی و پیشگیری مناسب در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: به یقین اطلع‌رسانی مستمر اقدامات انجام شده و تبیین شرایط موجود و میزان اهتمام متولیان در چگونگی سنجش و اعمال استانداردها، گامی ارزشمند در تنویر افکار عمومی و همگرایی اقدامات آتی متخصصین کشور محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد: بی تردید نتایج تبادل آرا و گفت و شنودهای انجام شده در طول این سمینار، گوشه ای از تلاشهای این وزارتخانه و سایر عوامل مسئول در افزایش ایمنی تشعشعی مردم و شاغلان بخش خواهد بود.
این گزارش حاکی است، سمینار ایمنی تشعشع در شبکه های تلفن همراه ، در راستای رفع دغدغه های مردم و گسترش ایمن شبکه های تلفن همراه ، توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با استقبال گسترده کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شد.